Järnvägens Bågskytteförening
Senaste nyheterna

  Två Guld på JSM Fält - 2024-07-13 05:43:23
  3 medaljer på JSM 3D - 2024-07-12 07:21:33
  SVT reportage - 2024-07-11 12:08:38
  Junior SM denna helg. - 2024-07-11 08:55:11
  Reportage i Sydnärkenytt - 2024-07-11 08:22:13
  Ludvig uttagen till Fält VM - 2024-07-10 08:51:07
  Ludvig uttagen till 3D VM - 2024-07-09 07:25:41

Två Guld på JSM Fält - 2024-07-13 05:43:23 av Anders Fredriksson

Vid JSM Fält i Göteborg den 13 juli blev det 2 medaljer till Järnvägens BF



Guld till Ludvig Rohlin i BU21M med 329p
Guld till Tilde Ottosson i BU21W 274p
5a Lina Lundblad i RU21W med 198p
5a Isak Otto Eriksson i BU16M med 256p

NIU eleverna
Guld till Emil Varga I RU21M med 297p
5a Gustaf Svenungsson i RU21M med 206p


Guld till Tilde och Ludvig

Se hela resultatlistan från JSM Fält I Göteborg här https://www.ianseo.net/Details.php?toId=17661

Bra jobbat alla skyttar, I morgon väntar JSM Tavla i Lindome




3 medaljer på JSM 3D - 2024-07-12 07:21:33 av Anders Fredriksson

Vid JSM 3D I Borås den 12 juli blev det 3 medaljer till Järnvägens skyttar.



Guld till Ludvig Rohlin i BU21M med 438p
Guld till Jonna Fredriksson i BU13W med 200p
Brons till Carl Wenneberg i CU16M med 388p
4a Lina Lundblad i RU21W med 313p
5a Isak Otto Eriksson i BU16M med 348p

NIU eleverna
Guld till Emil Varga I RU21M med 471p
4a Gustaf Svenungsson i RU21M med 386p
11a Jesper Markussen i RU21M med 250p



Se hela resultatlistan här https://www.ianseo.net/Details.php?toId=17660



SVT reportage - 2024-07-11 12:08:38 av Anders Fredriksson

Under onsdagen var SVT Örebro på besök vid vår anläggning i Tomta. För att intervjua några av våra framgångsrika juniorer efter Nordiska Ungdomsmästerskapet i Odense, Danmark förra helgen.



Detta inslag kommer att sändas i morgon på lokalnyheterna i SVT under hela dagen, på morgon nyheterna och på kvällen.

Man kan även se det på SVT play https://www.svtplay.se/och på SVT Örebros hemsida https://www.svtplay.se/lokala-nyheter-orebro


Junior SM denna helg. - 2024-07-11 08:55:11 av Anders Fredriksson

Denna helg den 12-14 juli arrangeras sommarens Junior SM av Borås BS, BS Gothia och Lindome BK.

Borås BS arrangerar JSM 3D på fredagen den 12 juli i Borås.
Här är det 86 skyttar från 31 föreningar anmälda

Från Järnvägens BF är följande skyttar anmälda:
Lina Lundblad i RU21W
Jonna Fredriksson i BU13W
Alvin Holst Norgren i RU13M
Carl Wenneberg i CU16M
Ludvig Rohlin i BU21M
Isak Otto Eriksson i BU16M



Se länk till resultat och info om JSM 3D här https://ianseo.net/Details.php?toId=17660

BS Gothia arrangerar JSM Fält på lördagen den 13 juni i Göeborg
Här är det 68 skyttar från 29 föreningar anmälda

Från Järnvägens BF är följande skyttar anmälda:
Lina Lundblad i RU21W
Ludvig Rohlin i BU21M
Isak Otto Eriksson i BU16M
Tilde Ottosson i BU21W



Se länk till resultat och info om JSM Fält här https://ianseo.net/Details.php?toId=17661

Lindome BK arrangerar JSM Tavla på söndagen den 14 juli i Lindome
Här är det 103 skyttar från 40 föreningar anmälda

Från Järnvägens BF är följande skyttar anmälda:
Lina Lundblad i RU21W
Jonna Fredriksson i BU13W
Amelia Reinwalds i BU21W
Elias Dellrup i RU21M
Carl Wenneberg i CU16M
Ludvig Rohlin i BU21M
Isak Otto Eriksson i BU16M
Max Johansson i BU16M



Se länk till resultat och info om JSM Tavla här https://ianseo.net/Details.php?toId=17662

Naturligtvis hoppas vi att detta blir en jättekul tävlingshelg med några framskjutna placeringar och massa erfarenheter och minnen att ta med in i framtiden.



Reportage i Sydnärkenytt - 2024-07-11 08:22:13 av Anders Fredriksson

Reportage i Sydnärkenytt om NUM https://www.sydnarkenytt.se/hallsberg/artikel/vann-sju-guld-vid-nordiska-ungdomsmaesterskapen


Ludvig uttagen till Fält VM - 2024-07-10 08:51:07 av Anders Fredriksson

Ludvig Rohlin är uttagen att representera Sverige på Fält VM Lac La Biche, Kanada.den 16-22 september.

Ludvig kommer att tävla i juniorklassen på Fält VM


Stort grattis Ludvig Rohlin till uttagningen.

Se nyheten på Svenska bågskytteförbundets hemsida här https://www.bagskytte.se/nyheter/nyheter/2024-07-09-laget-uttaget-till-falt-vm


Ludvig uttagen till 3D VM - 2024-07-09 07:25:41 av Anders Fredriksson

Ludvig Rohlin är uttagen till 3D-VM i Mokrice, Slovenien. 30 september - 6 oktober.
12 skyttar är uttagna att representera Sverige. Det innebär också att de är fulla lag i både herr- och damklass.


Grattis till uttagningen Ludvig

Se hela truppen här https://www.bagskytte.se/nyheter/nyheter/2024-07-05-laget-till-3d-vm-ar-uttaget


Stora framgångar på Nordiska Ungdomsmästerskapen - 2024-07-07 08:20:24 av Anders Fredriksson

Stora framgångar på Nordiska Ungdoms Mästerskapen i Odense, Danmark den 4-7 juli.
Totalt 7 GULD, 2 SILVER och 1 BRONS


Det är totalt 226 skyttar och 150 ledare och funktionärer på detta NUM. Följande nationer är med, Danmark, Norge, Färöarna, Finland, Island och Sverige

Från Sverige delar 47 skyttar och 16 ledare.

Järnvägens skyttar
Individuella resultat på NUM
BU16M GULD Isak Otto Eriksson
BU21M GULD Ludvig Rohlin
CU16M SILVER Carl Wenneberg
BU18W 4a. Amelia Reinwalds
RU21W 9a. Lina Lundblad
RU18M SILVER Emil Varga
RU18M 9a. Gustaf Svenungsson
RU18M 17e. Jesper Markussen

Lag resultat vid NUM
BU16 GULD till Isak Otto Eriksson med lagkamraterna Ebba Kranz och Klara Wigh.
BU18 GULD till Amelia Reinwalds med lagkamraterna Kristjana Rogn Andersen och Baldur Freyr Arnason (Nordisk lag)
BU21 GULD till Ludvig Rohlin med lagkamraterna Johanna Blom och Jenny Romset.(Nordiskt lag)
CU16 GULD till Carl Wenneberg med lagkamraterna Elsa Åkerlund och Julia Hola.
RU21 6a Lina Lundblad och lagkompisen Ari Ermin Bjork (Nordisk lag)
RU18 GULD till Emil Varga och lagkompisarna Elsa Bohman och Elias Rosenqvist
RU18 BRONS till Jesper Markussen med lagkompisarna Elvira Eriksson och Robert Svensson.'
RU18 6a Gustaf Svenungsson med lagkompisarna Alexa Wikström och Arvid Lidemalm.



Individuellt
Efter kvalet var Isak Otto Eriksson i klassen BU16M 1a. med 308-307-615p.Isak hade Bye i åttondelen och fick i kvarten möta Kristoffer Johannes Hesland från Norge. som Isak besegrade med 6-0. I semin besegrade Isak, Rune Underdal Vik från Norge med 6-0. i Guldfinalen var det Sondre Westgård Lund från Norge som stod för motståndet. även här blev det vinst med 6-0. och GULD till Isak Otto Eriksson.


Efter kvalet var Ludvig Rohlin i klassen BU21M 1a. med 309-295-604p. Ludvig hade Bye i semin och fick i Guldfinalen möta Audunn Andri Johannesson från Island där det blev seger med 6-0, och GULD till Ludvig Rohlin.

Efter kvalet var Carl Wenneberg i klassen CU16M 2a.med 307-295-602p
Carl hade bye i åttondelen och fick i kvarten möta Magnus Darri Markusson från Island där det blev vinst med 121-106p. i semin mötte Carl, Håvard Ringen Synnes från Norge, Här blev de vins med 133-124p. I Guldfinalen var det Johan K Olesen som stod för motståndet, Carl fick se sig besegrad med 132-118p, och SILVER till Carl Wenneberg.


Efer kvalet var Amelia Reinwalds i klassen BU18W 5a.med 247-208-455p. Amelia möte i åttondelen Maiken Morgandatter Eriksen från Norge som hon besegrade med 6-0. I kvarten besegrade Amelia, Elise Sætherskar från Norge, I semin fick Amelia se sig besegrad med 7-1 mot Ellika Rashidi Ståhlberg från Sverige. i Bronsmatchen blev det tyvärr förlust med 6-2 mot Ronja van Gerwen från Sverige och Amelia Reinwalds slutade 4a.

Efter kvalet var Lina Lundblad i klassen RU21W på 13e plats. med 211-202-413p. Lina fick i åttondelen möta Emma Wahlberg från Sverige. där Emma drog det längsa sråe och van med 6-0. Lina Lundblad slutade på 9e plats.

NIU Eleverna
Efter kvalet var Emil Varga i klassen RU21W 1a. med 292-298-590p. Emil hade bye i 1/16 delen. Emil mötte i åttondelen Ole Edlund från Danmark, Emil van med 6-0. i kvarten besegrade Emil, Johan Stichelbout från Danmark med 6-4. I semin besegrade Emil, Sebastian Slommerud från Norge med 6-2. I Guldfinalen fick Emil se sig besegrad av Arvid Lidemalm från Sverige med 7-3. och SILVER till Emil Varga.

Efter kvalet var Gustaf Svenungsson i klassen RU18M 12a med 220-260-480p i 1/16 delen hade Gustaf bye. i åttondelen mötte Gustaf, Elias Rosenqvist från Sverige där det blev förlust med 7-1. och Gustaf Svenungsson slutade 9a.

Efer kvalet var Jesper Markussen i klassen RU18M på 17e plats med 226-188-414p i 1/16 delen fick Jesper se sig besegrad av Ole Edlund från Danmark med 7-3 och Jesper Markussen slutar på 17e plats.

Se hela resultatlistan från NUM på denna länk https://ianseo.net/Details.php?toId=15921

Ett stort Grattis till alla skyttar till dessa framgångar.och ett stort tack till alla ledare som gör dessa framgångar möjliga.




Resultat Linafälten i Södertälje - 2024-07-06 09:19:27 av Anders Fredriksson

Under Lördagen var Tilde Ottosson i Södertälje och sköt Linafälten.

Tilde segrade i Barebow U21 Women på 260p


2 GULD och 2 SILVER på Nordiska Ungdoms Mästerskapen i Odense. Danmark - 2024-07-06 07:49:10 av Anders Fredriksson

Individuella resultat på NUM

BU16M GULD Isak Otto Eriksson
BU21M GULD Ludvig Rohlin
CU16M SILVER Carl Wenneberg
BU18W 4a. Amelia Reinwalds
RU21W 9a. Lina Lundblad

NIU Eleverna
RU21W SILVER Emil Varga
RU18M 9a. Gustaf Svenungsson
RU18M 17e. Jesper Markussen

Följ NUM på denna länk https://ianseo.net/Details.php?toId=15921

I morgon väntar Lagmatcher där vi har stora chanser att plocka hem ännu fler medaljer.



Bamse 3a. På Vikingafekden - 2024-07-06 04:50:40 av Anders Fredriksson

Vid Östervikings årliga tävling Vikingafejden i Bottna, Söderköping deltog Bamse Hillgren i Compound Men



Bamse blev 3a med 846p
Vikingafejden är en 900rond


Resultat kvalet på NUM - 2024-07-05 08:40:45 av Anders Fredriksson

Under fredagen sköt man kvalet på NUM i Odense Danmark.


Trots regn, åska och stark vind har våra ungdomar presterat på topp.

Resultat efter kvalet.
BU16M 1. Isak Otto Eriksson 308-307-615p
BU21M 1. Ludvig Rohlin 309-295-604p
CU16M 2. Carl Wenneberg 307-295-602p
BU18W 5. Amelia Reinwalds 247-208-455p
RU21W 13. Lina Lundblad 211-202-413p

NIU Eleverna
RU21W 1. Emil Varga 292-298-590p
RU18M 12. Gustaf Svenungsson 220-260-480p
RU18M 17. Jesper Markussen 226-188-414p

Följ NUM på denna länk https://ianseo.net/Details.php?toId=15921

Bra jobbat alla. i morgon är de matcher som sår på schemat, här kan allt hända och vi hoppas poängen är på vår sida så våra ungdomar får vara med så länge som möjligt.

skjut och ha kul


Invigning på NUM I Danmark - 2024-07-04 06:31:11 av Anders Fredriksson

Under torsdagen var det officiell träning och invigning på NUM I Odense Danmark.



Träningen har enligt Samuel gått bra.
Nu ser vi framemot att få börja tävla i morgon.



NUM - Nordiska Ungdoms Mästerskapen - 2024-07-02 09:24:36 av Anders Fredriksson

Denna helg den 3-7 juli arrangerar Arcus DK i Odense, Danmark 2024 år NUM.

Det är totalt 226 skyttar och 150 ledare och funktionärer på detta NUM. Följande nationer är med, Danmark, Norge, Färöarna, Finland, Island och Sverige

Från Sverige delar 47 skyttar och 16 ledare.

Från Järnvägens BF delar följande skyttar
Max Johansson BU16M
Isak Otto Eriksson BU16M
Ludvig Rohlin BU21M
Carl Wenneberg CU16M
Amelia Reinwalds BU18W
Lina Lundblad RU21W

Vi har även med NIU Eleverna
Jesper Markussen RU18M
Gustaf Svenungsson RU18M
Emil Varga RU18M

Förbundskapten för detta NUM är vår egen Samuel Lovén

Följ NUM på denna länk https://ianseo.net/Details.php?toId=15921

Nu hoppas vi att detta NUM blir ett kul och minnesvärt äventyr för alla skytar och ledare.




Sommaruppehåll - 2024-06-30 03:42:22 av Anders Fredriksson

Vi har sommaruppehåll från nybörjarträningen, och börjar igen den 7e augusti.

Vi vill passa på tacka alla ledare som på något sätt bidrar och gör vår nybörjarträning och övrig verksamhet inom föreningen till det den är. Utan just er vore vi ingen ting.

Nu hoppas vi att alla tar en välförtjänt ledighet så syns vi igen den 7e augusti igen



«« Första« Föregående123456789101112131415Nästa »Sista »»