Välkommen till Järnvägens Bågskytteförening!

Inbjudan till årets Tomtaträff den 15e december finns nu att ladda ner som PDF här!

Inbjudan till årsmöte den 27e februari finns nu att ladda ner som PDF här!

Träningstider

Måndag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.
19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Tisdag
09:00 - 12:00 Pensionärsgruppen träffas, alla åldrar är välkomna att skjuta.

Onsdag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.

19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Torsdag
18:00 - 20:00 Träning med egen utrustning.

Skjuthallen städas måndagar mellan 15:00-16:00, den som vill hjälpa till att städa är självklart välkommen. När städningen är klar finns möjlighet för etablerade skyttar att träna 18m/12m fram till dess att ordinarie träning börjar klockan 17:30.

Det är dags att betala medlemsavgiften för 2018, blankett för detta finnes här!

Senaste nyheterna

  Tomtaträffen - 2018-12-09 16:32:08
  Värmlandsserien - 2018-12-08 20:13:52
  Mycket trevlig Julfest - 2018-12-08 18:38:11
  Julfest - 2018-12-06 21:56:37
  Nu är skjutväggen bytt - 2018-12-04 08:45:28
  Nytt Svenskt rekord av Caroline på Julosten - 2018-12-02 22:26:04
  ÅRSMÖTE - 2018-12-02 06:49:01

Lilla Rallarträffen 2014 - 2014-03-22 10:01:18 av Therese Persson

Resultatlista Lilla Rallarträffen 2014-03-22

DB10
Hanna Bragén Mjölby BS DB10 274 273 547
Othilia Bolin Mjölby BS DB10 266 274 540
Emma Jarl Finspång BSK DB10 214 197 411
Sandra Sahlin Järnvägens BF DB10 202 202 404
Josefin Lidholt Järnvägens BF DB10 140 140 280

DB13
Ellen Andersson Mjölby BS DB13 253 254 507
Elinor Jarl Finspång BSK DB13 236 228 464
Christelle Rudin Järnvägens BF DB13 208 217 425
Agnes Manninen Katrineholm BK DB13 195 191 386

DC13
Tindra Munter Järnvägens BF DC13 281 276 557
Amilia Persson Kristinehamns BK DC13 252 267 519
Wilma Schwenk Kristinehamns BK DC13 241 263 504

DR13
Ida Persson Kristinehamns BK DR13 193 212 405

HB10
Oscar Soth Järnvägens BF HB10 284 286 570
Erik Riberg Järnvägens BF HB10 260 253 513
Hugo Bergvall Järnvägens BF HB10 246 248 494
Oscar Andersson Katrineholm BK HB10 238 205 443
Viktor Granlund Järnvägens BF HB10 227 210 437
Rasmus Gustafsson Nora BSK HB10 188 178 366
Noah Ahlström Katrineholm BK HB10 179 180 359

HB13
David Fredriksson Mjölby BS HB13 206 176 382

HC13
Kasper Sandell Järnvägens BF HC13 270 267 537

HR10
Anton Ottosson Järnvägens BF HR10 182 198 380
Sebastian Israelsson Järnvägens BF HR10 188 163 351

HR13
Viktor Gehrke Järnvägens BF HR13 283 281 564
Samel Skoglund Nora BSK HR13 278 285 563
Kristofer Jarl Finspång BSK HR13 280 272 552
Oscar Riberg Järnvägens BF HR13 265 274 539
Måns Gehrke Järnvägens BF HR13 259 271 530
Carl Sunesson Järnvägens BF HR13 186 158 344

Motion
Tage Torstensson Järnvägens BF Motion 209 201 410






Tider för klubbmästerskapet - 2014-03-21 21:35:10 av Anders Fredriksson

Söndagen den 23 mars skjuter vi Klubbmästerskapet.
Kl.09,30 start för 6m o 12m
Kl.14,00 start för 18m
kostnad 50kr/start



Domarutbildning - 2014-03-20 21:59:33 av Anders Fredriksson

Lördagen den 5 april är det domarutbildning för nya domare.
Start kl.10.00 i vår anläggning i Tomta.
klart ca 16.30
kostnad klubben står för kostnaden på 200kr, deltagarna betalar sin egen lunch.

Anmäl dig på tavlan i Tomta innan den 30 mars.

Hoppas att många vill bli domare då vi är i behov av domare till NUM 2015.



Lilla Rallarträffen 22/3 2014 - 2014-03-19 19:36:18 av Therese Persson

Uppvärmningen startar kl 10:00.
En omgång.

Premilinär startlista:
1A Emma Jarl Finspång BSK DB10
1B Elinor Jarl Finspång BSK DB13
1C Sandra Sahlin Järnvägens BF DB10
1D Christelle Rudin Järnvägens BF DB13

2A Josefin Lidholt Järnvägens BF DB10
2B Agnes Manninen Katrineholm BK DB13
2C Hanna Bragén Mjölby BS DB10
2D Ellen Andersson Mjölby BS DB13

3A Othilia Bolin Mjölby BS DB10
3B Tindra Munter Järnvägens BF DC13
3C Viktor Granlund Järnvägens BF HB10
3D Amilia Presson Kristinehamns BK DC13

4A Hugo Bergvall Järnvägens BF HB10
4B Wilma Schenk Kristinehamns BK DC13
4C Rasmus Gustavsson Nora BSK HB10
4D Ida Persson Kristinehamns BK DR13

5A Erik Riberg Järnvägens BF HB10
5B David Fredriksson Mjölby BS HB13
5C Noah Ahlström Katrineholm BK HB10
5D Kasper Sandell Järnvägens BF HC13

6A Oscar Soth Järnvägens BF HB10
6B Oscar Riberg Järnvägens BF HR13
6C Oscar Andersson Katrineholm BK HB10
6D Måns Gehrke Järnvägens BF HR13

7A Sebastian Israelsson Järnvägens BF HR10
7B Kristofer Jarl Finspång BSK HR13
7C Emil Lundbom Järnvägens BF HR10
7D Carl Sunnesson Järnvägens BF HR13

8A Anton Ottosson Järnvägens BF HR10
8B Viktor Gehrke Järnvägens BF HR13
8C Tage Torstensson Järnvägens BF 12m/60
8D Samel Skoglund Nora BSK HR13

Välkomna till Tomta!


Anmälan till KM - 2014-03-19 09:06:16 av Anders Fredriksson

Söndagen den 23 mars skjuter vi klubbmästerskapet. på förmiddagen 6 och 12m. på eftermiddagen 18m.
Glöm ej att amnäla dig på tavlan i Tomta.

hoppas vi ses


Arbetsdagar - 2014-03-18 20:42:55 av Anders Fredriksson

Torsdagen den 20 mars kl.18.00 är det arbetsdag i Tomta
Vi kommer då att byta skjutväggen och städa inför Lilla Rallarträffen

Fredagen den 21 mars kl.17.30 förbereder vi inför Lilla Rallarträffen

Hoppas vi ses


Reportage i NA - 2014-03-18 20:41:01 av Anders Fredriksson

Reportage i NA om Marcus SM Guld

http://na.se/nyheter/hallsberg/1.2420765-marcus-prickade-in-guldmedaljen-i-sm

Vi firar SM framgångarna på onsdagens träning den 19 mars kl.18.45

hoppas vi ses


Slutresultat senior SM i Bollnäs - 2014-03-16 22:18:00 av Anders Fredriksson

Resultat från senior SM inomhus i Bollnäs.

Guld till Marcus Lindberg HR 21
Silver till R 21 laget med Marcus Lindberg, Per Andersson och Daniel Byhlin
Brons till Eva Godlund i DC 50

Övriga Placeringar resultat och matchpoäng
HC 21 17e Marcus Svensson 568p, -6-4.
HC 21 33e Gunnar Persson 522p, -0.
DC 21 9a Eva Godlund 535p, -0.
HR 21 1a Marcus Lindberg, 570p, -6-6-6-6-6-6, T9
HR 21 8a Daniel Byhlin. 547p, -6-6-6-2
HR 21 9a Per Andersson 553p, -7-6-1
HR 21 9a Klas Toresson 544p, -6-6-2
HR 21 17e Axel Magnusson 520p, -6-4
HR 21 33a Roine Magnusson 544p, -4
HR 21 33a Anders Fredriksson 505p, -1
HR 21 33a Leif Hermansson 468p, -0
DR 21 6a Emma Sigurd 545p, -6-2
DB 21 17e Anna Lena Larsson, 348p, -0
HLB 21 17e Hans-Åke Fohrs, 483p, -6-2
HLB 21 17e Thomas Hermansson 376p, -6-2
DC 50 3a Eva Godlund 535p
HC 60 8a Gunnar Persson 522p
HR 60 6a Leif Hermansson 468p

Lag
R 21 lag 1, 2a Marcus Lindberg, Per Andersson, Daniel Byhlin 1670p, 223p-223p-216p
R 21 lag 2, 5a Emma Sigurd, Klas Toresson, Roine Magnusson 1633p, 218p



GULD till Marcus Lindberg - 2014-03-16 15:20:32 av Therese Persson



Grattis till guldet Marcus.
Grattis till bronset Eva.
Grattis till silvret i HR21 laget.
Vi firar dom på onsdag.


GULD FINAL - 2014-03-16 14:35:03 av Therese Persson

MARCUS LINDBERG i GULD FINAL i HR21 mot Ludvig Flink.

Marcus - Ludvig 0-2 2-2 3-3 3-5 5-5

Shot off igen för Marcus!!

Ludivig 8
MARCUS EN 9 OCH EN GULD MEDALJ
Han är den första att vinna ett senior SM guld.

GRATTIS MARCUS LINDBERG!!


Semifinal - 2014-03-16 14:13:24 av Therese Persson

Vi har Marcus Lindberg kvar på senior SM.
Nu skjuter han mot Andreas Hein.
Marcus leder 6-2

Då är MARCUS LINDBERG i GULD FINAL i HR21


1/4 - 2014-03-16 13:26:30 av Therese Persson

Särskjutning för Marcus Lindberg......
Efter tre shot off...tior och sedan nior satte Marcus pilen i x
Marcus vann..............jippi



Vi har tre kvar i kvart finalen.

Emma mot Helena Pettersson 2-6

Daniel mot Dennis Ståhlkrantz 2-6

Marcus mot Björn Jansson 5-5




1/8 - 2014-03-16 12:54:52 av Therese Persson

Klas sköt mot Flink 2-6
Daniel sköt mot Alveblad 6-4
Per sköt mot Ekholm 1-7
Marcus sköt mot Stefan Nilsson 6-2


Emma sköt mot Krouthen 6-0

Eva sköt mot Ståhlkrantz 0-6


Järnvägen har 6 skyttar kvar i 8 delsfinalen - 2014-03-16 12:37:44 av Anders Fredriksson

Nu börjar 8delsfinalen och Järnvägen har 6 skyttar kvar.
DC 21 Eva Godlund
DR 21 Emma Sigurd
HR 21 Marcus Lindberg. Per Andersson. Daniel Byhlin och Klas Toresson

Vi som sitter på läktarn och övriga Järnvägare håller tummarna att alla klarar sina matcher.


Dag 2 - 2014-03-16 09:24:51 av Therese Persson

1/16 HR21 Klas vann 6-2 Axel förlorande 4-6 Per vann 6-2 Marcus vann 6-2
1/16 Marcus Svensson förlorade mot Lidzen 4-6 HC21

HC21Marcus vann 6-0. Gunnar förlorade 0-6.
Nu har HR21 skjutit. Axel vann över sin nervösa far 6-4. Anders förlorade sin match7-1. Klas vann 6-0. Leif förlorade 0-6. Daniel vann 6-0. Per vann 6-0. Marcus vann 6-0.

Thomas 2-6 och Hans-Åke 2-6 förlorade båda två matcher två.
Anna-Lena 0-6 sköt sin första match nu men förlorade.

Första matchen som sköts av järnvägare var Thomas 6-4och Hans-Åke6-2. Båda vann sina matcher.



«« Första« Föregående1234567891011121314Nästa »Sista »»