Järnvägens Bågskytteförening
Välkommen till Järnvägens Bågskytteförening!

Inbjudan till årsmöte den 27e februari finns nu att ladda ner som PDF här!

Inbjudan till Lilla Rallarträffen 2019 finns nu att ladda ner som PDF här!

Träningstider

Måndag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.
19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Tisdag
09:00 - 12:00 Pensionärsgruppen träffas, alla åldrar är välkomna att skjuta.

Onsdag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.

19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Torsdag
18:00 - 20:00 Träning med egen utrustning.

Skjuthallen städas måndagar mellan 15:00-16:00, den som vill hjälpa till att städa är självklart välkommen. När städningen är klar finns möjlighet för etablerade skyttar att träna 18m/12m fram till dess att ordinarie träning börjar klockan 17:30.

Det är dags att betala medlemsavgiften för 2019, blankett för detta finnes här!

Senaste nyheterna

  Medlemsmöte - 2019-01-23 12:48:01
  Mästerskapstävlingar - 2019-01-20 20:49:28
  Dubbla segrar på Vallonträffen - 2019-01-19 16:42:31
  Ungdomsläger - 2019-01-14 19:42:26
  Medlemsavgiften 2019 - 2019-01-12 14:20:01
  Nu börjar vi träna som vanligt igen - 2019-01-06 10:02:54
  Trettondagspilen - 2019-01-04 21:55:38

Resultatlista Tomtapilen - 2014-12-20 16:33:21 av Patrik Godlund

Tre svenska rekord på Tomtapilen!
Eva Godlund DC60 271p
Marcus Lindberg HRE/HR16 293p

Resultatlista från Tomtapilen klar!
http://www.jif.nu/index.php?visa=159&subpage=188


Startlista Tomtapilen - 2014-12-19 20:52:42 av Patrik Godlund

Startlista till Tomtapilen klar!
http://www.jif.nu/index.php?visa=159&subpage=188


Anmälan Trettondagspilen - 2014-12-17 19:41:03 av Fredrik Rudin

Anmälan görs på tavlan i Tomta eller rings in till Jeanette på tel. 070-3234369 senast den 29/12 . Tävlingen är den 10/1 i Våxnäshallen, Karlstad.


Arbetsdag - 2014-12-17 19:34:19 av Fredrik Rudin

På fredag så kör vi en arbetsdag inför Tomtapilen Vi samlas kl18,00 och slutar när vi är klara . Hoppas många kan ställa upp/Fredrik


Marcus utslagen i Berlin Open - 2014-12-13 22:05:44 av Anders Fredriksson

Marcus Lindberg sköt 16 delsfinalen mot Holländaren VAN DEN BERG Sjef. som i grunden sköt 593.

Marcus sköt riktigt bra 28-29-30-28. och lyckades ta 1p mot VAN DEN BERG Sjef som sköt totalt en recurve tia och resten X.



Marcus gjorde en kanonmatch och tog med sig en ny erfarenhet i bagaget.
Bra jobbat.


Marcus Lindberg i 16 delsfinal på Berlin Open - 2014-12-13 20:53:00 av Anders Fredriksson

Resultat Berlin Open

HRE 32a Marcus Lindberg 572p
HRE 131a Klas Toresson 531p
HCE 83a Marcus Svensson 567p

Marcus Lindberg sköt riktigt bra i grunden 285-287-572p och placerade sig på 32a plats och är därmed vidare i matchskyttet och får möta Holländaren VAN DEN BERG Sjef som leder på 593p.
Marcus match skjuts ikväll ca. kl 21,30

Klas Toresson inledde grunden lite jobbigt med att skjuta en bom men lyckades ändå skjuta 254 och i andra 30 pilarna 277 totalt 531p vilket i dessa samanhang inte räcker lika långt som man vill och har förväntningar på.

Marcus Svensson sköt riktigt bra i grunden 280-287-567p vilket placerar Marcus mellan Isac och är från Nora där Isac har 567p och Pär har 566p

Nu ser vi fram emot Marcus match och hoppas att det skall gå vägen mot Holländaren.




BODABORG 2014-01-18 - 2014-12-13 10:56:22 av Patrik Godlund

Västra Svealands Bågskytte Förbund
BJUDER IN TILL BODABORG

Söndagen den 18/1 i samband med Värmlandseriens fjärde omgång. Så bjuder VSBF alla ungdomar i 10-13 och 16-klass som deltar på tävlingen på. Entren till bodaborg . tiden för äventyret är från 15,00-18,00.
Tävlingen brukar vara klar runt 14,00 så då finns det lite tid för mat och vila innan äventyret.
är man intresserad så hör man av sig till till Fredrik Rudin via mail: fred65@live.se


Berlin Open 2014 - 2014-12-12 15:23:08 av Anders Fredriksson

Denna helg 12-14 december har Järnvägens BF tre skyttar på plats i Berlin/Tyskland för att delta på Berlin Open.
HCE Marcus Svensson. HRE Marcus Lindberg och Klas Toresson.



Klas skjuter grunden 60pil i omgång 3. kl.12.00 Lördag.
Marcus o Marcus skjuter grunden 60pil i omgång 4. kl.15.45 Lördag.

Man kan följa tävlingarna på Berlin Opens hemsida http://www.berlin-archery.de/en/results.html

En kort rapport från Marcus Svensson, Resan har gått bra och innan de fick sina rumsnycklar så har de fördrivit tiden på ett köpcenter och på någon julmarknad.

Hela Järnvägens BF önskar killarna en kul helg i Berlin och hoppas på bra resultat.



Prenumerera på bågskytten - 2014-12-12 08:36:15 av Anders Fredriksson

Prenumerera på bågskytten



12nr för 300kr
se mer info på förbundets hemsida www.bagskytte.se


Skjutväggen bytt - 2014-12-08 21:16:16 av Anders Fredriksson

Nu är skjutväggen bytt.



Det var full aktivitet när ca 20 medlemmar var med och bytte skjutväggen på ca 20min.

Ett stort tack till alla som hjälpte till


Föreläsning med Tomas Johansson - 2014-12-08 06:42:46 av Anders Fredriksson

Föreläsning med Tomas Johansson

Torsdagen den 11 december kl.18.00-ca 20.00 i Järnvägens BFs anläggning i Tomta.

Tomas kommer att prata om vad som krävs för att bli och att vara elitbågskytt.
Men även hur det är att vara ledare på en Olympiad mm.

Tomas har skjutit pilbåge sedan början av 60 talet. Tävlat sedan säsongen 1966. Varit med i landslaget mellan åren 1970-1986,
Varit förbundskapten och ledare på 6 Olympiader (1992, 1996, 2000, 2004, 2008 och 2012).

Föreläsningen är gratis och det blir fika under kvällen.

Anmälan sker på tavlan i vår anläggning eller till anders.f@jif.nu senast onsdagen den 10 december. Alla får vara med.

Denna föreläsning är ett arrangemang av Järnvägens BF tillsammans med SISU idrottsutbildarna.

Välkomna!



Arbetsdag - 2014-12-07 19:53:36 av Anders Fredriksson

Måndagen den 8 december har vi arbetskväll efter korren ca kl.19.15

Vi kommer då att byta skjutväggen, de som inte lagar skjutväggen kan laga pilar

Hoppas vi blir många så vi kan träna efter




Slutresultat Värmlandsserien omg 3 - 2014-12-06 12:09:36 av Jeanette Lindberg

I morgon söndag är det Värmlandsserien omg 3. Den skjuts i Fagerås. Från Järnvägens BF deltar följande 21 skyttar;

Resultat efter 30 pil och 60 pil, Värmlandserien omg 3

DB10 Emelie Lundbom, 136 p, 258 p
DB10 Sandra Sahlin, 226 p, 429 p
HB10 Erik Lundbom, 194 p, 368 p
HB10 Viktor Granlund, 246 p, 498 p Grattis till personbästa
DC13 Caroline Käck, 273 p, 554 p
HB13 Oscar Soth, 239 p, 411 p
HC13 Tage Torstensson, 261 p, 528 p
HR13 Mathias Käck, 270 p, 549 p
DB16 Christelle Rudin, 171 p, 363 p
DR16 Emma Sigurd, 269 p, 543 p
HR16 Marcus Lindberg, 281 p, 559 p
DC21 Anna Lundbom, 250 p, 492 p
HCE Marcus Svensson, 285 p, 571 p Tangerat personbästa
HRE Daniel Byhlin, 242 p, 514 p
DB50 Ylva Lundbom, 214 p, 405 p
DC60 Eva Godlund, 272 p, 533 p
DC60 Siv Hermansson, 244 p, 466 p
DR60 Ingrid Palmqvist, 241 p, 486 p
HC60 Gunnar Persson, 259 p, 527 p
HC60 Hans Palmqvist, 268 p, 520 p
HR60 Leif Hermansson, 242 p, 450 p

DR16 Anna Johansson, 274 p, 537 p

JBF önskar Er alla lycka till och hoppas på en bra dag i Fagerås!



Årets Idrottsutövare i Hallsbergs Kommun - 2014-12-06 08:36:01 av Anders Fredriksson

Klas Toresson har blivit utsedd till Årets Idrottsutövare i Hallsbergs Kommun 2014.

Det blir den tredje bågskytten som får den utmärkelsen. Tidigare har Marcus Lagneholt och Marcus Lindberg blivit utsedda till Årets Idrottsutövare.



Utmärkelsen kommer troligtvis att delas ut under vår tävling Tomtaträffen den 20 december.

Grattis Klas


Årets NUM och SM medaljörer - 2014-12-06 07:20:47 av Anders Fredriksson

NUM och SM MEDALJER 2014
Totalt 55 SM medaljer, 27 Guld, 14 Silver, 14 Brons
Totalt 7 NUM medaljer 3 Guld, 4 Silver

2014.
Junior SM inomhus i Strängnäs
Guld HB 10 Oscar Soth
Guld HR 13 Viktor Gehrke
Guld DR 16 Emma Sigurd
Guld R 13 lag Viktor Gehrke, Måns Gehrke, Oscar Riberg
Silver DC 13 Tindra Munter
Brons HB 13 Oscar Soth
Brons R 16 lag Klas Toresson, Emma Sigurd, Axel Magnusson

Senior SM inomhus i Bollnäs
Guld HR 21 Marcus Lindberg
Silver R 21 Lag Marcus Lindberg, Per Andersson, Daniel Byhlin
Brons DC 50 Eva Godlund

Junior SM Fält i Angered
Guld HR 10 Måns Gehrke
Guld HB 10 Oscar Soth
Guld DC 13 Tindra Munter
Guld HR 13 Viktor Gehrke
Guld R 16 Lag Marcus Lindberg, Klas Toresson, Axel Magnusson
Silver HR 16 Marcus Lindberg
Silver HC 16 Marcus Lagneholt
Silver R 13 lag Viktor Gehrke, Oscar Riberg, Mathias Käck
Brons HB 10 Erik Riberg
Brons HR 16 Klas Toresson

Junior SM Jakt i Angered
Guld HR 10 Måns Gehrke
Guld HR 13 Viktor Gehrke
Guld HB 10 Oscar Soth
Silver DC 13 Tindra Munter
Silver HB 10 Erik Riberg
Silver R 16 Lag Klas Toresson, Axel Magnusson, Marcus Lindberg
Brons HR 16 Klas Toresson
Brons R 13 Lag Viktor Gehrke, Mathias Käck, Oscar Riberg

Junior SM Tavla i Angered
Guld HR 16 Marcus Lindberg
Guld HR 10 Måns Gehrke
Guld DC 13 Tindra Munter
Guld R 16 lag Klas Toresson, Emma Sigurd, Marcus Lindberg
Guld R 13 lag Viktor Gehrke, Mathias Käck, Oscar Riberg
Silver HB 10 Oscar Soth
Silver HR 13 Oscar Riberg
Brons DR 16 Emma Sigurd

Fält SM i Kil
Brons HLE Hans-Åke Fohrs
Brons RE Lag Marcus Lindberg, Klas Toresson, Anders Fredriksson

Tavel SM i Visby
Guld RE Lag Marcus Lindberg, Klas Toresson, Per Andersson
Guld DC 60 Eva Godlund
Silver DC 60 Siv Hermansson

Jakt SM i Edsbyn
Guld RE Lag Klas Toresson, Anders Fredriksson, Marcus Lindberg

3D SM i Huskvarna
Guld HR 16 Klas Toresson
Guld HR 13 Oscar Riberg
Guld HR 10 Måns Gehrke
Guld HB 10 Oscar Soth
Guld RE Lag Klas Toresson, Marcus Lindberg, Daniel Byhlin
Guld R 13 lag Oscar Riberg, Viktor Gehrke, Mathias Käck
Silver DB 13 Christelle Rudin
Silver DC 13 Tindra Munter
Silver HR 13 Viktor Gehrke
Brons DR 16 Emma Sigurd
Brons HR 16 Marcus Lindberg
Brons HR 13 Mathias Käck
Brons HB 10 Erik Riberg

Nordiska Ungdomsmästerskapen i Surnadal/Norge
Guld RFCM Marcus Lindberg
Guld RNCM Viktor Gehrke
Guld RNC Lag Viktor Gehrke
Silver RFC Lag Marcus Lindberg
Silver RJM Klas Toresson
Silver RJ Lag Klas Toresson
Silver BC Lag Christelle Rudin


Sammanställning av alla medaljörer

Marcus Lindberg 2st NUM medaljer 1st NUM Guld, 1st NUM Lag Silver, 12st SM medaljer. 1st SM Guld, 1st JSM Guld, 1st JSM Silver, 1st JSM Brons, 3 st SM Lag Guld, 1st SM lag Silver,1st SM Lag Brons, 2st JSM lag Guld, 1st JSM lag Silver.

Klas Toresson 2st NUM Medaljer 1st NUM Silver, 1st NUM Lag Silver, 11st SM medaljer. 1st JSM Guld, 2st JSM Brons, 2st JSM Lag Guld, 1st JSM lag Silver,1 st JSM Lag Brons, 3st SM Lag Guld, 1st SM Lag Brons.

Viktor Gehrke 2st NUM Medaljer, 1st NUM Guld, 1st NUM Lag Guld, 9st SM Medaljer. 3st JSM Guld. 1st JSM Silver, 3st JSM Lag Guld, 1st JSM Lag Silver, 1st JSM Lag Brons.

Oscar Riberg 7 SM Medaljer. 1st JSM Guld, 1st JSM Silver, 3st JSM Lag Guld, 1st JSM Lag Silver, 1st JSM Lag Brons

Oscar Soth 6 SM Medaljer.4st JSM Guld, 1st JSM Silver, 1st JSM Brons

Måns Gehrke 5 SM Medaljer. 4st JSM Guld, 1st JSM Lag Guld.

Emma Sigurd 5 SM Medaljer. 1st JSM Guld, 2st JSM Brons, 1st JSM Lag Guld, 1st JSM Lag Brons.

Mathias Käck 5 SM Medaljer. 1st JSM Brons, 2st Lag JSM Lag Guld, 1st JSM Lag Silver, 1st JSM Lag Brons.

Tindra Munter 5 SM Medaljer. 2 JSM Guld, 3 JSM Silver.

Erik Riberg 3 SM Medaljer.1st JSM Silver, 2st JSM Brons.

Axel Magnusson 3 SM Medaljer. 1st JSM Lag Guld, 1st JSM Lag Silver, 1st JSM Lag Brons.

Christelle Rudin 1st NUM Medalj, 1st NUM Lag Silver, 1SM Medalj. 1st JSM Silver

Eva Godlund 2 SM Medaljer. 1st SM Guld, 1st SM Brons.

Per Andersson 2 SM Medaljer. 1st SM Lag Guld, 1st SM Lag Silver.

Daniel Byhlin 2 SM Medaljer. 1st SM Lag Guld, 1st SM Lag Silver.

Anders Fredriksson 2 SM Medaljer. 1st SM Lag Guld, 1st SM Lag Brons.

Siv Hermansson 1 SM Medalj. 1st SM Silver

Marcus Lagneholt 1SM Medalj. 1st JSM Silver

Hans-Åke Fohrs 1SM Medalj. 1st SM Brons

Vi kan även notera att vi blev bästa ungdomsklubb på samtliga JSM, Inne, Ute (Jakt,Fält och Tavla) och 3D

Grattis alla medaljörer




«« Första« Föregående123456789101112131415Nästa »Sista »»