Järnvägens Bågskytteförening
Välkommen till Järnvägens Bågskytteförening!

Inbjudan till årsmöte för 2018 finns att ladda ner som pdf här!

Träningstider

Måndag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.
19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Tisdag
09:00 - 12:00 Pensionärsgruppen träffas, alla åldrar är välkomna att skjuta.

Onsdag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.

19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Torsdag
18:00 - 20:00 Träning med egen utrustning.

Skjuthallen städas måndagar mellan 15:00-16:00, den som vill hjälpa till att städa är självklart välkommen. När städningen är klar finns möjlighet för etablerade skyttar att träna 18m/12m fram till dess att ordinarie träning börjar klockan 17:30.

Det är dags att betala medlemsavgiften för 2017, blankett för detta finnes här!

Senaste nyheterna

  Vallonträffen - 2018-01-19 21:51:02
  företagsskytte - 2018-01-17 11:33:41
  Medlemsmöte - 2018-01-13 18:28:13
  Nu börjar vi träna som vanligt igen - 2018-01-07 09:48:15
  Trettondagspilen - 2018-01-06 12:12:39
  Trettondagspilen - 2018-01-05 21:03:31
  Jullovsträning - 2018-01-02 10:26:04

Dax att anmäla sig till 3D SM - 2016-07-12 09:01:36 av Jeanette Lindberg

Sista anmälningsdag för 3D SM är på torsdag den 14 juli.
I år skjuts 3D SM på Bohus fästning den 20-21 augusti.

Har skrivit upp några andra tävlingar på tavlan i Tomta också,
som man kan anmäla sig till.

Det går också bra att SMS:a eller ringa Jeanette Lindberg,
070-323 43 69 om du vill anmäla dig till någon tävling.

Katrineholmspilen 900 rond 30 juli är inställd.


JSM Info - 2016-07-11 20:16:35 av Anders Fredriksson

Nu börjar JSM att närma sig. Det finns ganska mycket bra information på arrangörens hemsida.

Hemsidan http://idrottonline.se/BollnasBSK-Bagskytte/2016/JSMutomhus

Direktlänk om 3D http://idrottonline.se/BollnasBSK-Bagskytte/2016/JSMutomhus/3D

Direktlänk om Fält http://idrottonline.se/BollnasBSK-Bagskytte/2016/JSMutomhus/falt

Direktlänk om Tavla http://idrottonline.se/BollnasBSK-Bagskytte/2016/JSMutomhus/Tavla

Läser man denna info så kan man ha fördel mot de som inte läser.

ses på onsdag




JSM Träning - 2016-07-11 07:49:08 av Anders Fredriksson

Under kommande vecka så har vi extra JSM Träning.
Måndagen den 11 juli. Med start kl.17.00
Onsdagen den 13 juli. Med start kl.17.00

Vi kommer då att gå igenom hur JSM går till. Samt träna Fält.3D och Tavla.

Hoppas vi ses


Två silver till Järnvägens BF vid Senior SM Tavla i Norrköping - 2016-07-11 07:31:24 av Anders Fredriksson

Järnvägens BF fick med sig två silver vid Senior SM Tavla i Norrköping den gångna helgen 9-10 juli.

Silver till Eva Godlund i DC 50.
Silver till Recurvelaget med Marcus Lindberg, Daniel Byhlin och Anders Fredriksson.

Damer Recurve Elit.
Emma Sigurd 11a i kvalet på 528p. slutade på 9e plats efter matcherna.
Matilda Tidholm 16e i kvalet på 512p. slutade på 17e plats efter matcherna.

Herrar Recurve Elit.
Marcus Lindberg 16e i kvalet på 581p. slutade på 9a plats efter matcherna.
Daniel Byhlin 26a i kvalet på 541p. slutade på 17e plats efter matcherna.
Klas Toresson 36a i kvalet på 520p. slutade på 17e plats efter matcherna.
Anders Fredriksson 34a i kvalet på 523p. slutade på 33e plats efter matcherna.
Fredrik Svensson 45 i kvalet på 464p. slutade på 33e plats efter matcherna.

Herrar Compound Elit.
Marcus Svensson 21a i kvalet på 658p. slutade på 17e plats efter matcherna.
Carl Johan Bengtsson 49a i kvalet på 613p. slutade på 33e plats efter matcherna.
Tage Torstensson 57a i kvalet på 566p. slutade på 33e plats efter matcherna.
Urban Torstensson 58a i kvalet på 533p. slutade på 33e plats efter matcherna.

Herrar Barebow Elit.
Peter Byhlin 17e i kvalet på 386p. slutade 9a efter matcherna.

Herrar Långbåge Elit.
Hans-Åke Fohrs 17e i kvalet på 449p. slutade 9a efter matcherna.

Damer Compound Master.
Eva Godlund 1a i kvalet på 624p. slutade på 2a plats efter matcherna.

Herrar Compound Veteran.
Gunnar Persson 11a i kvalet på 561p. slutade på 9e plats efter matcherna.

Mix Lag Recurve Elit
5a Emma Sigurd och Marcus Lindberg 1109p
9a Matilda Tidholm och Daniel Byhlin 1053p

Lag Recurve Elit
2a Marcus Lindberg, Daniel Byhlin och Anders Fredriksson 195p
9a Emma Sigurd, klas Toresson och Matilda Tidholm 180p

Lag Compound Elit
9a Marcus Svensson, Carl Johan Bengtsson och Tage Torstensson 196p


Silverlaget Anders,Daniel och Marcus.


Eva Godlund Silvermedaljör

Se hela resultatlistan på IANSEO http://ianseo.net/Details.php?toId=1876

Se Inslaget på SVT Play från Recurve finalerna på Tavel SM
http://www.svtplay.se/video/8791506/sm-veckan-bagskytte/sm-veckan-bagskytte







SM Silver till Eva Godlund - 2016-07-10 13:32:58 av Anders Fredriksson

SM Silver till Eva Godlund i DC 50



Ett Stort Grattis


SM i Norrköping på TV - 2016-07-10 09:56:25 av Anders Fredriksson

I dag kl.14.00 är det tv sändning från SM i Norrköping på SVT 2 finalerna


Silver till recurvlaget - 2016-07-09 18:56:16 av Jeanette Lindberg



Grattis till Lagsilvret för recurvelaget!



Recurvelaget i Guldfinal - 2016-07-09 18:26:39 av Jeanette Lindberg

Recurvelaget med Marcus Lindberg, Daniel Byhlin och Anders Fredriksson i Guldfinal. Där möter de Stenbro.
Nu håller vi tummarna!


Resultat 72 pil SM - 2016-07-09 11:44:43 av Jeanette Lindberg

Slutresultat 72 pil grundomgången;

DRE 11:a Emma Sigurd, (262+264) 526 poäng
16:e Matilda Tidholm, (249+263) 512 poäng

HBE 7:a Peter Byhlin, (190+196) 386 poäng

HCE 21:a Marcus Svensson, (329+329) 658 poäng
49:a Carl-Johan Bengtsson, (303+310) 613 poäng
57:a Tage Torstensson, (276+290) 566 poäng
58:a Urban Torstensson, (272+261) 533 poäng

HLE 17:e Hans-Åke Fohrs, (213+236) 449 poäng

HRE 16:e Marcus Lindberg, (295+286) 581 poäng
26:e Daniel Byhlin, (272+269) 541 poäng
34:e Anders Fredriksson, (274+249) 523 poäng
36:e Klas Toresson, (264+256) 520 poäng
45:e Fredrik Svensson, (212+252) 464 poäng

DC60 1:a Eva Godlund, (315+309) 624 poäng

HC60 11:a Gunnar Persson, (288+273) 561 poäng

Nu väntar vi på att lagtävlingarna skall börja!




Nu börjar Tavel SM - 2016-07-09 08:59:40 av Anders Fredriksson

Nu börjar Tavel SM i Norrköping.



Alla Järnvägens skyttar trivs i solen och är laddade inför dagens tävling.


JSM Träning - 2016-07-08 21:43:40 av Anders Fredriksson

Under kommande vecka så har vi extra JSM Träning.
Måndagen den 11 juli. Med start kl.17.00
Onsdagen den 13 juli. Med start kl.17.00

Vi kommer då att gå igenom hur JSM går till. Samt träna Fält.3D och Tavla.

Hoppas vi ses


Senior SM Tavla - 2016-07-07 21:40:08 av Anders Fredriksson

Kommande helg 9-10 juli arrangerar Östergötlands BF Tavel-SM i Norrköping, på Himmelstalundsfältet.

Totalt är det 261 skyttar anmälda och Järnvägen är i år största klubb med 15 skyttar.

Damer Recurve Elit.
Emma Sigurd
Matilda Tidholm

Herrar Recurve Elit.
Daniel Byhlin
Marcus Lindberg
Fredrik Svensson
Klas Toresson
Anders Fredriksson

Herrar Compound Elit.
Carl Johan Bengtsson
Urban Torstensson
Tage Torstensson
Marcus Svensson

Herrar Barebow Elit.
Peter Byhlin

Herrar Långbåge Elit.
Hans-Åke Fohrs

Damer Compound Master.
Eva Godlund

Herrar Compound Veteran.
Gunnar Persson

Utöver de individuella skyttarna så har vi lag
2st Recurve Elit
1st Compound Elit

Vi har även två mixlag i Recurve Elit, vilket är första gången någonsin vi delat i Mixlag.

Förhoppningen är att Järnvägen lyckas få med sig en medalj hem och att det blir en ruskigt kul helg i Norrköping.



SM TRÄNING - 2016-07-05 21:18:33 av Anders Fredriksson

Torsdagen den 7 juli kl.17.30 har vi SM och JSM träning Tavla.
Vi kommer att träna, skjuta lag och mix lag, samt träna individuella matcher.

Under kvällen bjuder klubben på korv med bröd.

Alla som vill får vara med, även om man inte skall på något SM.

Hoppas vi ses


Träning och arbetskväll. - 2016-07-03 22:27:36 av Anders Fredriksson

På tisdag den 5 juli kl.17.30 så tränar vi inför SM i Norrköping. Samt gör ett uppehåll och hjälps åt att bära buttmaterial en liten stund.
Hoppas vi ses.


Järnvägens BF tog hela 10 medaljer på helgens Nordiska Ungdomsmästersk - 2016-07-03 20:23:26 av Anders Fredriksson

Järnvägens BF tog hela 10 medaljer på helgens Nordiska Ungdomsmästerskap i Danska Hillerød.

4a GULD, 2 SILVER och 4a BRONS

Individuellt.
GULD till Samuel Lovén i Barebow Cadet Men
SILVER till Caroline Käck i Compound Cadet Woman
SILVER till Carl Johan Bengtsson i Compound Cadet Men
BRONS till Robin Soivanen i Barebow Cadet Men

Lag.
GULD till Marcus Lindberg tillsammans med Ludvig Flink och Oscar Spång i Recurve Junior.
GULD till Tage Torstensson tillsammans med Edvin Tengroth och Marcus Arlefur Wällstedt i Compound Nordic Cadet.
GULD till Samuel Lovén tillsammans med Sandra Lindblom och Adam Qvirist i Barebow Cadet.
BRONS till Mathias Käck tillsammans med Malte Orlander Åhlund och Alexander Lindskog i Recurve Nordic Cadet.
BRONS till Robin Soivanen tillsammans med Linnea Broman och Ture Olsson i Barebow Cadet.
BRONS till Erik Riberg tillsammans med My Spector och Saga Sundbaum i Barebow Nordic Cadet.

Barebow Cadet Men.
Samuel Lovén 571p 1a efter kvalet, slutade på 1a plats efter matchskyttet.
Robin Soivanen 507p 4a efter kvalet, slutade på 3e plats efter matchskyttet.
Lag. 1a till Samuel Lovén tillsammans med Sandra Lindblom och Adam Qvirist i Barebow Cadet.
Lag. 3a till Robin Soivanen tillsammans med Linnea Broman och Ture Olsson i Barebow Cadet.

Barebow Nordic Cadet Men.
Erik Riberg 492p 8a efter kvalet, slutade på delad 5a efter matcherna.
Lag. 3a till Erik Riberg tillsammans med My Spector och Saga Sundbaum i Barebow Nordic Cadet.

Compound Cadet Men.
Carl Johan Bengtsson 643p 3a i kvalet, slutade på 2a plats efter matchskyttet
William Verhagen Melin 598p 10a i kvalet, slutade på delad 9e plats efter matchskyttet.
Lag. 4a till Carl Johan Bengtsson tillsammans med Caroline Käck och Martin Hellman i Compound Cadet.
Lag. 5a till William Verhagen Melin tillsammans med Lucas Lagerlund och Simon Sandqvist i Compound Cadet.

Compound Cadet Women.
Karoline Käck 618p 2a i kvalet, slutade på 2a plats efter matchskyttet.
Tindra Munter (Nora)656p 4a i kvalet, slutade på 3e plats efter matchskyttet.
Willma Mossberg (NIU skytt, från Karlskoga)445p 5a i kvalet, slutade delad 5a efter matchskyttet.
Lag. 4a till Caroline Käck tillsammans med Carl Johan Bengtsson och Martin Hellman i Compound Cadet.

Compound Nordic Cadet Men.
Tage Torstensson 664p 9a I kvalet, slutade på delad 9e plats efter matchskyttet.
Lag. GULD till Tage Torstensson tillsammans med Edvin Tengroth och Marcus Arlefur Wällstedt i Compound Nordic Cadet.

Compound Nordic Cadet Women.
Alda Wistrand 631p 7a efter kvalet, slutade på 4e plats efter matchskyttet.
Lag. 9a till Alda Wistrand tillsammans med Linnea Backman och Cecilia Åkerlind-Forseth i Compound Nordic Cadet.

Recurve Junior Men.
Marcus Lindberg 583p 6a i Kvalet, slutade på delad 9e plats efter matchskyttet.
Lag. GULD till Marcus Lindberg tillsammans med Ludvig Flink och Oscar Spång i Recurve Junior.

Recurve Junior Women.
Anna Johansson (NIU skytt från Grimslöv)426p 18 plats i kvalet, slutade på delad 17 plats efter matchskyttet.

Recurve Nordic Cadet Men.
Mathias Käck 652p 2a i kvalet, slutade på delad 9e plats efter matchskyttet. Oscar Riberg 618p 7a i kvalet, slutade på delad 9e plats efter matchskyttet. Måns Gehrke 604p 11a i kvalet, slutade på delad 9e plats efter matchskyttet.
Lag. BRONS till Mathias Käck tillsammans med Malte Orlander Åhlund och Alexander Lindskog i Recurve Nordic Cadet.
Lag. 4e plats till Oscar Riberg tillsammans med Alva Lindberg och Herman Westling i Recurve Nordic Cadet.
Lag. 5e plats till Måns Gehrke tillsammans med Elsa Berlin och Kevin Ronkainen i Recurve Nordic Cadet.

Se hela resultatlistan på http://ianseo.net/Details.php?toId=1482

I medaljer räknat så är detta det framgångsrikaste Nordiska Ungdomsmästerskap för Järnvägens genom tiderna.

Detta mästerskap har förutom en massa medaljer även bidragit till nya erfarenheter och en kul upplevelse i Danmark.

Grattis till framgångarna.




«« Första« Föregående123456789101112131415Nästa »Sista »»