Järnvägens Bågskytteförening
Välkommen till Järnvägens Bågskytteförening!

Träningstider

Måndag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.
19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Tisdag
09:00 - 12:00 Pensionärsgruppen träffas, alla åldrar är välkomna att skjuta.

Onsdag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.

19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Torsdag
18:00 - 20:00 Träning med egen utrustning.

Skjuthallen städas måndagar mellan 15:00-16:00, den som vill hjälpa till att städa är självklart välkommen. När städningen är klar finns möjlighet för etablerade skyttar att träna 18m/12m fram till dess att ordinarie träning börjar klockan 17:30.

Det är dags att betala medlemsavgiften för 2018, blankett för detta finnes här!

Senaste nyheterna

  Företagsskytte - 2018-09-20 14:46:01
  Inbjudan till tränarutbildning - 2018-09-16 11:53:22
  Arbetskväll - 2018-09-16 09:26:21
  Nu flyttar vi in träningen. - 2018-09-15 13:29:07
  Resultat KM Tavla 2018 - 2018-09-13 21:16:27
  KM Tavla - 2018-09-12 19:44:41
  Medlemsmöte - 2018-09-11 05:47:26

Skogsskytte - 2012-07-04 21:53:27 av Fredrik Rudin

tisdag den 10/7 så är skogsbanan öppen för träning från 17,30 till 20,00 för den som vill träna , välkomna /Fredrik


Fält sm - 2012-07-04 20:40:04 av Fredrik Rudin

Helgen den 7/7-7/8 så åker Emil och Christelle till Avesta för att skjuta fält sm.Christelle skjuter utom tävlan i 13klass som träning inför jsm .Klubben håller tummarna och önskar lycka till


Dagsläger inför jsm - 2012-07-04 20:27:45 av Fredrik Rudin

Vecka 28 så kör vi extra träning måndag,tisdag och onsdag , mellan 11,00och 16,00 för alla som vill träna skogsskytte och tavelskytt inför jsm vi kommer träna på avståndsbedömning och vi kommer gå igenom vilka mål och avstånd som vi ska skjuta.klubben bjuder på ett mellan mål under dagen . så ingen behöver gå hungrig. så kom och ha lite kul i skogen. frågor ring Fredrik tel 0768-017537


- 2012-07-04 20:16:16 av Fredrik Rudin




Marcus Svensson 1/16 match - 2012-07-04 09:32:11 av Agneta Sundvall

Marcus mötte Ryssen Kozhin Dmitry i sin första match, ryssen var 3a i kvalet, ingen lätt uppgift för Marcus...
efter första serien stod det 29-23 till Ryssen,efter andra 58-51, efter tredje 86-76, efter fjärde 114-103
efter sista serien förlust med 143-130 för Marcus. Nu återstår lagfinaler på torsdag för Marcus.



Kadetternas finalslut - 2012-07-03 22:43:53 av Daniel Byhlin

Efter den andra matchen åkte Klas ut med 4-6 och Lindberg med 2-6.
Under onsdagen väntar Marcus Svenssons finalskytte.

På torsdag skjuter Svensson, Klas och Lindberg lagfinaler i respektive klasser, och på fredag skjuter Lagneholt sin lagfinali mixlaget, så det finns massor att se fram emot än!

Däremot kommer vi inte att fortsätta vår liverapportering på plats men försöka hålla koll och uppdatera genom tävlingens nyhetsflöde.




Nya bilder från JEM - 2012-07-03 20:32:49 av Agneta Sundvall

Nu finns det nya bilder från dagens kval
http://www.pixbox.se/usr_show_id218477_page0_order4.html
//Nettis


Vinst i första finalerna - 2012-07-03 18:59:02 av Daniel Byhlin

Både Klas och Lindberg vann sina första finaler med 6-0. I nästa match möter Klas Mads Kenneth Anderssen från Danmark och Lindberg möter Ivan Shtyrbu från Ukraina. Vi håller tummarna!


Kvalskytte kadetter - 2012-07-03 16:44:35 av Daniel Byhlin





Efter kvalet så slutade Klas på plats 54 med 583p, och Marcus Lindberg slutade på plats 55 med 580p. Ikväll skjuts två finaler och vi uppdaterar med resultat!


Kadetterna börjar sitt kval - 2012-07-03 15:06:40 av Daniel Byhlin



Nu har kadetterna precis skjutit uppvärmningen och går in i kvalskjutningen. Vi rapporterar live från Danmark och uppdaterar nyheten kontinuerligt!


Juniorernas kvalresultat på JEM - 2012-07-03 11:10:48 av Daniel Byhlin

Uppdaterat 15:01:

Marcus Lagneholt åkte ut i sin 32delsfinal mot en polack med 4-6. Marcus Svensson går in i sina finaler under morgondagen.

Efter andra halvan har Marcus Svensson 644 och en 30e plats.
Marcus Lagneholt har 641p och en 18e plats.

Svenssons lag är 7a på 1970p och Lagneholts lag är 17e med 1785.

Mixlaget med Lagneholt och Ida Andersson är 8a med 1274p.






skogsbana - 2012-07-03 06:51:33 av Fredrik Rudin

Hallå alla skyttar. I dag tisdag så är
Det skogsskytte från 17,30 till 20,00 . /fredrik


Bilder från Junior EM - 2012-07-02 19:17:11 av Agneta Sundvall

Nu är vi på plats i Danmark för att följa våra skyttar på sitt första JEM. Bilder hoppas vi kunna lägga upp på
http://www.pixbox.se/usr_show_id218477_page0_order4.html
Sverige hade största supporter gänget på plats vid invigningen.
Alla skyttar är på gott humör och genomförde sin officiella träning idag.

Hälsningar Nettis


Nu börjar Junior EM i Danmark - 2012-07-02 13:23:01 av Anders Fredriksson

Junior EM i Nykøbing F i Danmark 2-7 juli 20102


Järnvägens BF har fyra ungdomar på plats: Marcus Lindberg, Klas Toresson,Marcus Svensson, Marcus Lagneholt.

Marcus Lagneholt har tidigare varit med i Juniorlandslaget vid två tillfällen 2010 EJC i Italien och 2011 Junior VM i Polen. Marcus har totalt 2 NUM medaljer. 32 SM medaljer. 2 Svenska rekord, 21 Distriktsrekord.

Marcus Svensson gör sitt första Juniorlandslagsuppdrag, Marcus har totalt 1 NUM medalj, 13 SM medaljer, 1 Svenskt rekord, 7 Distriktsrekord .

Klas Toresson gör sitt första Juniorlandslagsuppdrag, Klas har totalt 2 NUM medaljer, 30 SM medaljer. 6 Svenska rekord, 32 Distriktsdrekord.

Marcus Lindberg gör sitt första Juniorlandslagsuppdrag, Marcus har totalt 1 NUM medalj, 10 SM Medaljer. 8 Svenska rekord, 9 Distriktsrekord.

Hela den Svenska Juniorlandslagstruppen
RJM
Tobias Blomgren, Lindome BK, Göteborg
Jesper Fredriksson, BK Gripen, Malmö
Marcus Lagneholt, Järnvägens BF, Hallsberg

RJW
Ida Andersson, Huskvarna BK
Sandra Andersson, Nykvarns BK
Cecilia Blomberg, Mjölby BF

RCM
Klas Toresson, Järnvägens BF, Hallsberg
Ludvig Flink, Luleå BS
Marcus Lindberg, Järnvägens BF, Hallsberg

CJM
Christopher Rönnow, Helsingborgs BK
Mattias Hallén, Umeå BK
Marcus Svensson, Järnvägens BF, Hallsberg

CCM
Hampus Borgström, Helsingborgs BK
Isak Carlsson, Nora BK
Mathias Andersson, Nykvarns BK

CCW
Endrina Shabani, Helsingborgs BK
Helen Forsberg, Luleå BS

Ledare
Mårten Blomroos, Södertälje
Anton Lundström, Göteborg
Gullimar Åkerlund, Fagervik
Cenneth Åhlund, Nykvarn
Bernt Andersson, Nykvarn

Programmet i Danmark
Måndagen den 2 Juli.
Officiell Träning och Öppningsceremoni.

Tisdagen den 3 Juli.
Förmiddag – Juniorer Kvalificering 72pil och 1/48, 1/24 elimineringsmatcher
Eftermiddag – Cadetter Kvalificering 72pil och 1/48, 1/24 elimineringsmatcher

Onsdagen den 4 Juli.
Förmiddag – Juniorer 1/16 till Bronsmatch
Eftermiddag – Cadetter 1/16 till Bronsmatch

Torsdagen den 5 Juli.
Förmiddag – Juniorer LAG 1/8 till Bronsmatch
Eftermiddag – Cadetter LAG 1/8 till Bronsmatch

Fredagen den 6 Juli.
Förmiddag – Juniorer MIX LAG 1/8 till Bronsmatch
Eftermiddag – Cadetter MIX LAG 1/8 till Bronsmatch
( i Mixlag så skjuter bästa herr och bästa dam, på samma sätt som i vanligt lag. här har Järnvägen bara möjlighet att få med Marcus Lagneholt då det inte finns Svenska damer med i andra klasser. )

Lördagen den 7 Juli.
Alla Guldmatcher i Lag och individuellt skjuts under denna dag.
Prisceremoni efter alla Finaler.
Avslutningsbankett på kvällen.

Se detaljerat program, Resultat och övrig info på arrangörens hemsida: http://www.denmark2012.dk/

Hela Järnvägens BF hoppas att det blir en jättekul och oförglömlig vecka i Danmark.



11 Medaljer till Järnvägen vid NUM - 2012-07-01 18:59:44 av Anders Fredriksson

NORDISKA UNGDOMSMÄSTERSKAPET
30 Juni – 1 juli 2012 i Kungsbacka
Totalt 11 medaljer till Järnvägens BF
5 GULD till Christelle Rudin, Robin Fridman, Lag Christelle Rudin, Lag Marcus Lagneholt, Lag Marcus Svensson.
4 SILVER till Klas Toresson, Lag Klas Toresson, Lag Marcus Lindberg, Lag Mattias Lindberg.
2 BRONS till Marcus Lagneholt, Lag Viktor Gehrke.

Recurve Junior Men
BRONS Marcus Lagneholt
9a Daniel Byhlin

Recurve Fita Cadet Men
SILVER Klas Toresson

Recurve Nordiska Cadet Men
7a Marcus Lindberg
17e Viktor Gehrke

Compound Junior Men
9a Marcus Svensson

Barebow Nordiska Cadet Men
6a Mattias Lindberg

Barebow Nordiska Cadet Women
GULD Ghristelle Rudin

Barebow Junior Men
GULD Robin Fridman

LAGTÄVLING
Järnvägens skyttar blev indelade I Svenska lag.

Recurve Junior Team
GULD Sverige lag 1. Marcus Lagneholt Järnvägens BF, Tobias Blomgren Lindome BK, Jesper Fredriksson BK Gripen.

5a. Sverige lag 3. Daniel Byhlin Järnvägens BF, Jonatan Andersson Nykvarns BK, Erika Jangnäs Luleå BS.

Recurve Fita Cadet Team
SILVER Sverige lag 6. Klas Toresson Järnvägens BF, Rasmus Björling BK Friskyttarna, Ales Stafechuk Sävsjö BK.

Recurve Nordiska Cadet Team
SILVER Sverige lag 10. Marcs Lindberg Järnvägen BF. Ludvig Flink Luleå BK, Robin Hedenvang Trelleborgs BK.
BRONS Sverige lag 14. Viktor Gehrke Järnvägens BF, Simon Olander Åhlund Nykvarns BK, Oscar Spång BSK Iggesund.

Compound Junior Team
GULD Sverige lag 16. Marcus Svensson Järnvägens BF, Christopher Rönnow Helsingborgs BK, Mattias Hallén Umeå BK.

Barebow Nordiska Cadet Team
GULD Sverige lag 27. Christelle Rudin Järnvägens BF, Jim Jonsson Lindome BK, Isac Åstrand Lindome BK.
SILVER Sverige lag 25. Mattias Lindberg Järnvägens BF, Max Liljegren BK Fiskgjusen, Freja Nilsson BK Fiskgjusen.

Detta är den största framgånge Järnvägens BF haft vid ett Nordiskt Ungdomsmästerskap, Styrelsen vill tacka alla Ledare och föräldrar som var på plats och stöttade våra ungdomar, samt alla ledare och föräldrar som varit med på hemmaplan och byggt upp denna ungdomsverksamhet.

Styrelsen och hela Järnvägen är otroligt stolta över denna framgång.




«« Första« Föregående123456789101112131415Nästa »Sista »»