Järnvägens Bågskytteförening
Välkommen till Järnvägens Bågskytteförening!

Inbjudan till årets Tomtaträff finns att ladda ner som pdf här!

Träningstider

Måndag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.
19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Tisdag
09:00 - 12:00 Pensionärsgruppen träffas, alla åldrar är välkomna att skjuta.

Onsdag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.

19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Torsdag
18:00 - 20:00 Träning med egen utrustning.

Skjuthallen städas måndagar mellan 15:00-16:00, den som vill hjälpa till att städa är självklart välkommen. När städningen är klar finns möjlighet för etablerade skyttar att träna 18m/12m fram till dess att ordinarie träning börjar klockan 17:30.

Det är dags att betala medlemsavgiften för 2017, blankett för detta finnes här!

Senaste nyheterna

  Tränarutbildning - 2017-11-18 11:35:16
  Korrepilen - 2017-11-17 19:42:57
  Wall of Fame i Hallsberg invigt - 2017-11-16 18:08:16
  företagsskytte - 2017-11-15 19:39:48
  Medlemsmöte - 2017-11-14 17:26:38
  Wall of Fame i Hallsberg - 2017-11-12 09:26:17
  Öppet Hus i dag - 2017-11-11 06:09:05

Startlista Lilla Rallarträffen - 2017-03-17 19:01:02 av Anders Fredriksson

Startlista
Lilla Rallarträffen 2017-03-18

Vi startar kl.10.00 med 2×4 min uppvärmning

2A Axelia Spector DB 6m Nora BK
2B
2C Emmy Eriksson DB 6m Järnvägens BF
2D
3A Ulrika Eriksson DB Motion Järnvägens BF
3B Mats Hård HB Motion Järnvägens BF
3C Oskar Buske HB Motion Järnvägens BF
3D
4A
4B Adela Cedermark DR 13 Järnvägens BF
4C Amanda Hansen DC 13 Motala BSK
4D Hanna Bartholdson DB 13 Motala BSK
5A Axel Johansson HB 13 Motala BSK
5B Erik Riberg HB 13 Järnvägens BF
5C Samuel Westin HB 13 Motala BSK
5D Måns Gehrke HR 13 Järnvägens BF
6A Max Johansson HLB 13 Motala BSK
6B
6C
6D Isa Stark DLB 13 Motala BSK
7A
7B Alfred Vernövall HB 10 Nora BK
7C Algot Cedermark HB 10 Järnvägens BF
7D Andreas Hård HB 10 Järnvägens BF
8A Axel Pettersson HB 10 Motala BSK
8B Casper Fälth HB 10 Järnvägens BF
8C
8D Hugo Stålberg HB 10 Järnvägens BF

Järnvägens Bågskytteförening hälsar alla skyttar, ledare och publik välkomna till Lilla Rallarträffen.
Förhoppningen är att det blir en kul och lärorik tävlingsdag.



Arbetsdag - 2017-03-15 21:32:33 av Anders Fredriksson

Nu på fredag den 17 mars. Har vi arbetsdag inför Lilla Rallarträffen. Vi börjar kl.17.30 Så blir det lite kväll kvar när vi jobbat klart.

Förhoppnigen är att vi blir många som jobbar då det även ginns lite utomhusjobb att göra.

Naturligtvis fikar vi under kvällen. Hoppas vi ses.



Anmälda skyttar till Lilla Rallarträffen - 2017-03-13 20:30:11 av Anders Fredriksson

Vi kommer att skjuta en omgång med start kl.10.00

Anmälda skyttar

Nora BK
DB 10,6m Axelia Spector
HB 10 Alfred Vernövall

Motala BSK
HB 10 Axel Pettersson
DLB 13 Isa Stark
HLB 13 Max Johansson
HB 13 Axel Johansson
DB 13 Hanna Bartholdson
DC 13 Amanda Hansen
HB 13 Samuel Westin

Järnvägens BF
HB 10 Casper Fälth
HB 10 Hugo Stålberg
HB 13 Erik Riberg
HB 10 Andreas Hård
HR 13 Måns Gehrke
HB Motion Mats Hård
HB Motion Oskar Buske

Välkomna till Hallsberg och Järnvägens Bågskytteförening


Nya Datum för KM - 2017-03-13 20:22:41 av Anders Fredriksson

Nu har vi av olika anledningar bytt datum på KM
Det som gäller nu är att

Vi kommer att skjuta 6m och 12m KM måndagen den 27 mars kl.17.30
Vi kommer att skjuta 18m KM onsdagen den 29 mars kl.19.00

Vi skjuter 30 pil, kostnad 50kr
Anmäl dig på tavlan i Tomta senast träningen innan

Hoppas du vill vara med


Resultat Senior SM inomhus i Falun - 2017-03-12 14:19:16 av Anders Fredriksson

Resultat från Senior SM inomhus i Falun 11-12 mars.

Vi kan summera SM med att det blev 2 medaljer.
Guld till Eva Godlund i DC 60
Silver till Ingrid Palmqvist i DC 60

11st topp 10 placeringar, något personbästa och att vi hade några som gjorde senior SM debut.
Jeanette Lindberg tog emot utmärkelsen Årets kvinnliga ledare av SBF.
(några magsjuka som inte kom till start) men förhoppningsvis ett minnesvärt och lärorikt SM

DCE 9. Eva Godlund 9. Ingrid Palmqvist
DC 60 1. Eva Godlund 2. Ingrid Palmqvist
HCE 70. Marcus Svensson 86. Tage Torstensson 101. Urban Torstensson 102. Gunnar Persson 103. Hans Palmqvist
DRE 9. Emma Sigurd 17. Matilda Tidholm
HRE 6. Klas Toresson 9. Marcus Lindberg
17. Daniel Byhlin 38. Måns Gehrke 46. Oscar Riberg
HBE 17. Samuel Lovén 43. Peter Byhlin 49. Robin Soivanen
HLE 17. Hans-Åke Fohrs
HB 50 10. Peter Byhlin
HL 50 9. Hans-Åke Fohrs
HC 60 14. Gunnar Persson 15.Hans Palmqvist

Lag RE 1 7. Marcus Lindberg, Emma Sigurd, Klas Toresson
Lag RE 2 9. Daniel Byhlin, Måns Gehrke, Oscar Riberg
Lag CE 19. Marcus Svensson, Tage Torstensson, Urban Torstensson
Lag BE 12. Peter Byhlin, Robin Soivanen, Samuel Lovén



Resultat SM Falun dag 1 - 2017-03-11 19:27:49 av Daniel Byhlin



SM-Guld till Eva Godlund!

Resultat från dag 1 på Senior-SM i Falun:

Recurve Herrar

LINDBERG Marcus 9a 557p
TORESSON Klas 15e 543p
BYHLIN Daniel 23a 532p
GEHRKE Måns 27a 512p
RIBERG Oskar 32a 498p


Recurve Damer

SIGURD Emma 8a 538p
TIDHOLM Matilda 26a 489p Personbästa!

Recurve Barebow Master 50 Herrar

BYHLIN Peter 10a 434p

Recurve Longbow Master 50 Herrar

FOHRS Hans-Åke 9a 453p

Compound Veteran 60 damer

GODLUND Eva 1a 536p
PALMQVIST Ingrid 2a 445p

Barebow Herrar

LOVÉN Samuel 23a 471p
SOIVANEN Robin 31a 422p

Compound veteran 60 Herrar

PERSSON Gunnar 14e 518p
PALMQVIST Hans 15e 518p

Compound Herrar

SVENSSON Markus 51a 551p
TORSTENSSON Tage 61a 544p

Compound Master 50 Herrar

TORSTENSSON Urban 21a 528p


Lilla Rallarträffen - 2017-03-10 06:27:02 av Anders Fredriksson

Nu börjar anmälningarna att komma in till Lilla Rallarträffen.
Har du inte anmält dig så kolla annonsen längst upp på hemsidan.
Alla Järnvägare anmäler sig på tavlan i Tomta och övriga enligt annonsen.

Hoppas att du vill vara med


Klubbmästerskapen inomhus - 2017-03-10 06:24:49 av Anders Fredriksson

Nu har datum för årets klubbmästerskap inomhus bestämts.

Vi kommer att skjuta 18m KM måndagen den 27 mars kl.19.00
Vi kommer att skjuta 6m och 12m KM onsdagen den 29 mars kl.17.30

Vi skjuter 30 pil, kostnad 50kr
Anmäl dig på tavlan i Tomta senast träningen innan

Hoppas du vill vara med


Senior SM inomhus i Falun - 2017-03-09 20:09:03 av Anders Fredriksson

Denna helg den 11-12 mars arrangeras årets senior SM inomhus i Falun.



Totalt är det 427 skyttar från 83 föreningar som är anmälda till årets SM. Järnvägens BF är största förening med 20 anmälda skyttar.

ARNESSON Emil 51C Compound Herrar Omg. 2
BYHLIN Daniel 32B Recurve Herrar Omg. 2
BYHLIN Peter 15A Barebow Master 50 Herrar Omg. 2
FOHRS Hans-Åke 9C Longbow Master 50 Herrar Omg. 2
FREDRIKSSON Anders 34D Recurve Herrar Omg. 2
GEHRKE Måns 35A Recurve Herrar Omg. 2
GODLUND Eva 53C Compound Veteran 60 Damer Omg. 2
LINDBERG Marcus 29D Recurve Herrar Omg. 2
LOVÉN Samuel 20A Barebow Herrar Omg. 2
PALMQVIST Hans 42C Compound Veteran 60 Herrar Omg. 2
PALMQVIST Ingrid 54C Compound Veteran 60 Damer Omg. 2
PERSSON Gunnar 43D Compound Veteran 60 Herrar Omg. 2
RIBERG Oskar 31A Recurve Herrar Omg. 2
SIGURD Emma 38B Recurve Damer Omg. 2
SOIVANEN Robin 19D Barebow Herrar Omg. 2
SVENSSON Marcus 44A Compound Herrar Omg. 2
TIDHOLM Matilda 37D Recurve Damer Omg. 2
TORESSON Klas 33C Recurve Herrar Omg. 2
TORSTENSSON Tage 52B Compound Herrar Omg. 2
TORSTENSSON Urban 39C Compound Master 50 Herrar Omg. 2

Vi har dessutom 2st Recurve lag, 1st barebow lag och 1st Compound lag.

Järnvägens BF åker storbuss. Bussen går från Tomta fredagen den 10 mars kl.14.00
Vi räknar med att vi är framme på tävlingsplatsen ca kl.17.00.
När vi hämtat ut våra startkuvert så åker vi till hotellet, där vi checkar in. Sedan går vi ut och äter gemensamt på "Gunnars fantastiska restaurang i centrum, ca 300m från hotellet.
Vi kommer att bo First Hotel Grand, Tortzgatan 9-11, Falun.

Programmet för SM
Program Fredag 18:00-20:00 Tävlingsexp.
18:00 Allsvenskans Final, se separat inbjudan från SBF.

Program Lördag: 07:00-08:00 Tävlingsexp. 11:00-12:00 Tävlingsexp. Uppvärmning 2x2 minuter före kvalificeringsomgång Begränsat deltagarantal 220 st./ kvalificeringsomgång! Kl. 08:30 -13:00 Kvalificeringsomgång 1 ca 13:00 Invigning därefter omedelbar start för Kvalificeringsomgång 2. ca 17.00 Eventuella särskjutningar för stegar till individuella platser och lagplatser. DÄREFTER Prisutdelning 50, 60 klasserna och klasser med bara 2 eller 3 deltagare, samt Para klasserna.

Program Söndag: Uppvärmning 2x2 minuter före lagskjutningen och inträde i stegen. kl. 08:00 Lag-SM, de åtta bästa lagen, ej bye, därefter; Individuella matcher från 1/16, 1/8, osv, beroende på antalet deltagare i respektive klass. Inga Bye. Ca kl. 15:00 Prisceremoni

Se arrangörens Hemsida på följande länk: http://idrottonline.se/BSKDalpilen-Bagskytte/globalassets/bsk-dalpilen---bagskytte-sm-inne-lugnet/dokument/inbjudan-11-12-mars-2017-senior-sm.pdf

Se tavelplaceringar och resultat på Ianseo: http://www.ianseo.net/Details.php?toId=2394

Förhoppningen är att det blir en otroligt kul helg och att vi tar minst två medaljer med oss hem till Tomta.




Medlemsavgiften 2017 - 2017-03-08 22:37:16 av Anders Fredriksson

Nu är det dags att betala medlemsavgiften för 2017.
Se blanketten i fältet ovanför nyheterna. Fyll i den och lämna till kassören i samband med att du betalar in avgiften.

/Styrelsen


Medlemsmöte - 2017-03-07 21:14:18 av Anders Fredriksson

Onsdagen den 8 mars ca kl.19.00 har vi medlemsmöte innan vi tränar lagmatcher.

hoppas vi ses


Företags skytte - 2017-03-07 16:00:59 av Fredrik Rudin

Torsdag 9/3 så är hallen bokad från 17,30 till 21,00 för företags skytte så ingen träning då .


SM Träning - 2017-03-05 06:21:15 av Anders Fredriksson

Vi kommer att ha SM info och match/lagträning måndagen den 6 mars och onsdagen den 8 mars från kl.19.00

Hoppas vi ses




Resultatlista Minipilen - 2017-02-28 22:33:09 av Anders Fredriksson

Resultatlista
Mini Pilen
2017-02-28                            
 
Rond: SBF12m30 pil
Arrangör: Järnvägens BF
Distrikt: Västra Svealands BF
Datum: 2017-02-28
Tävlingsledare: Fredrik Rudin
Skjutledare: Thomas Riberg
Domare: Fredrik Rudin,Kjell Fredriksson
Sekretariat: Oscar Riberg
Antal Föreningar: 1st
Antal Distrikt: 1st
Antal Skyttar: 8st
 
DB motion 6m         Livia Hagelgren      Järnvägens bf          240 poäng
 
HB 10                      Algot Cedermark     Järnvägens bf          229 poäng
 
HB 10                      Casper Fälth            Järnvägens bf          221 poäng
 
DR motion               My Grufman           Järnvägens bf          118 poäng
 
HB motion               Oscar Thim              Järnvägens bf          199 poäng
 
HB13                       Erik Riberg              Järnvägens bf          244 poäng
 
DR13                       Adela Cedermark    Järnvägens bf             80 poäng
 
HLM                       Lars Silvander         Järnvägens bf            199 poäng


Vill du lära dig resultatprogram - 2017-02-26 15:54:36 av Anders Fredriksson

Vill du lära dig att jobba med resultatprogrammen IANSEO och Mattias Strimarks resultatgivningsprogram. Detta är en förutsättning för att vi skall kunna arrangera tävlingar i framtiden, Då förbundet har som krav att man rapporterar in resultat i något av dessa program från 1 maj

Distriktet tänkte hålla en hel helgs kurs i dom två resultat systemen som förbundet bestämt sig för att vi ska använda.
Och Nu vill vi ha in hur många som kan tänka sig att komma .
kursen kommer att hållas i Örebro någon gång under  perioden April-Maj .
så för att kunna boka upp lämplig lokal och kursledare så måste vi få veta hur många som kan tänkas komma.

Mvh Styrelsen VSBF

Prata med Anders Fredriksson om du vill gå en sådan kurs, (innan onsdagen den 1 mars)
 




«« Första« Föregående123456789101112131415Nästa »Sista »»