Järnvägens Bågskytteförening
Välkommen till Järnvägens Bågskytteförening!

Måndagen den 30e april är det ingen ordinarie träning, då det är Valborg.

Inbjudan till RC-Pilen och Hallsbergsträffen 2018 finns att ladda ner som pdf här!

Startlista för RC-pilen hittar ni på IANSEO
Startlista för Hallsbergsträffen hittar ni på IANSEO



Träningstider

Måndag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.
19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Tisdag
09:00 - 12:00 Pensionärsgruppen träffas, alla åldrar är välkomna att skjuta.

Onsdag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.

19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Torsdag
18:00 - 20:00 Träning med egen utrustning.

Skjuthallen städas måndagar mellan 15:00-16:00, den som vill hjälpa till att städa är självklart välkommen. När städningen är klar finns möjlighet för etablerade skyttar att träna 18m/12m fram till dess att ordinarie träning börjar klockan 17:30.

Det är dags att betala medlemsavgiften för 2018, blankett för detta finnes här!

Senaste nyheterna

  Resultatlista Aprilpilen - 2018-04-22 12:32:07
  Para Läger - 2018-04-18 20:26:15
  Aprilpilen - 2018-04-17 20:52:18
  Företagsskytte - 2018-04-17 20:51:11
  Årets Eldsjälar - 2018-04-16 19:43:58
  Mässbyget slutfört - 2018-04-16 19:40:38
  Arbetskväll - 2018-04-15 18:18:21

Nu börjar vi träna igen - 2013-07-28 13:52:42 av Anders Fredriksson

Måndagen den 29 Juli kl.17.30 drar vi igång träningen igen.
Hoppas det är många som är sugna på att komma igång igen efter sommaruppehållet.



Vi kommer även att ha ett kort medlemsmöte så alla vet vad som är på gång under hösten.

Hoppas vi ses


Bra resultat i Göteborg - 2013-07-27 20:10:10 av Anders Fredriksson

Bra resultat på Västkustens tävling i Göteborg.

HR 16 Marcus Lindberg 70m 298p. 60m 308p. 50m 298p.30m 327p totalt 1231p. Personbästa på några avstånd.

HLB21 Thomas Hermansson 40m 223p.30m 272p. 30m 224p. 20m 255p totalt 974p.
Distriktsrekord på 30m/122 272p och totalt 974p.

Grattis till bra resultat killar.



Västkustens BF 27/7 - 2013-07-26 08:23:31 av Jeanette Lindberg

Västkustens Bågskytteförbud arrangerar en 1440-rond på Göta Lejons skjutbana lördag den 27 juli.
Järnvägens BF önskar Marcus Lindberg, HR16 och Thomas Hermansson, HLB21 lycka till och hoppas ni får en bra dag i Göteborg.


Bussresa till Sundsvall/Karlsvik - 2013-07-25 18:05:25 av Fredrik Rudin

Järnvägens BF har ordnat buss och boende till våra duktiga medlemar.
Bussen går från Hallsberg den16/8 mot Timrå där vi får bo i
Timrå AIF´s fina skjuthall.

På lördagen så är det tävling i
Sundsvall/Ortviken en 720 med finaler,

på söndagen så är det en
1440 rond i karlsvik.

Alla som är medlemar åker med för 250kr
per/pers och då ingår resa,boende i skjuthall, kvällsmat fredag,
frukost lör, grillbricka lör kväll och frukost söndag morgon.
Övriga kostnader så som startavg, mat på tävlingarna och mat till och från Timrå står man för själv.

I mån av plats så kan icke medlemar få åka med, men då till en kostnad av 500kr per/pers anmälan görs på tavlan i Tomta /Fredrik


boende 3d-SM - 2013-07-25 08:49:08 av Fredrik Rudin

nu måste den som vill ha hotellrum på 3d-sm
skriva upp sig på tavlan i tomta senast 31/7
för då måste jag boka dom. /Fredrik


Arbetsdag - 2013-07-21 22:46:48 av Anders Fredriksson

Onsdagen den 24 juli kl.17.00 är det dags för en arbetsdag.
Vi kommer då att förbereda inför Jakt & Fält DM. samt förbereda inför att vi kör igång träningen igen.

Arbetsuppgifterna kommer att vara följande denna dag: Limma djurfigurer på papp. samt fixa iordning pilbågar och pilar så att materialet är ok inför kommande träningar.

Hoppas vi blir många som kommer på denna arbetsdag. ju fler vi blir ju fortare går det.


Brons till Eva Godlund vid Senior SM - 2013-07-21 19:38:18 av Anders Fredriksson

Finaldagen vid Senior SM Tavla 21/7 i Norrköping.
Brons till Eva Godlund.



Slutplaceringar för Järnvägens skyttar.
HR 21.
9a Daniel Byhlin, 9a Marcus Lagneholt,9a Klas Toresson,33a Roine Magnusson, 33a Anders Fredriksson.

HR 60
9a Leif Hermansson.

DR 21
9a Catharina Hermansson

HC 21
8a Emil Arnesson, 17e Marcus Svensson.

HC 60
6a Gunnar Persson.

DC 21
9a Mia Lilja.

DC 60 3a Eva Godlund, 4a Siv Hermansson.

HLB 21
9a Thomas Hermansson, 9a Hans Åke Fohrs




Alléskolan på plats vid JSM Tavla - 2013-07-20 22:59:35 av Anders Fredriksson



Alléskolan i Hallsberg kommer att vara på plats vid JSM Tavla i Norrköping, lördagen den 20 juli

Skolan kommer då att informera om Bågskytte NIU som startar hösten 2014, passa på att göra ett besök i skolans tält.

Länk till Alléskolan http://www.alleskolan.eu/


5 medajer till Järnvägens BF vid JSM Tavla - 2013-07-20 22:37:05 av Anders Fredriksson

Järnvägens BF tog 5 medaljer vid JSM Tavla i Norrköping 20/7.

Guld till Oscar Soth i HB 10
Guld till F 16 laget med Marcus L, Klas Toresson och Daniel Byhlin.
Silver till Klas Toresson i HR 16
Silver till Marcus Svensson i HC 16
Silver till R 13 laget med Viktor Gehrke, Axel Magnusson och Filip Eriksson.


Marcus och Klas två silvermedaljörer

Placeringar efter matcherna för de 8 bästa i varje klass
HR 16 2a Klas Toresson, 4a Marcus Lagneholt, 5a Daniel Byhlin
HR 13 4a Viktor Gehrke, 5a Axel Magnusson
DR 16 4a Emma Sigurd
HC 16 2a Marcus Svensson
DB 13 5a Christelle Rudin

Resultat JSM Tavla efter grundskjutningen.
HB 10 1a Oscar Soth 650p, 4a Erik Riberg 612p.
HB 13 12a Mattias Lindberg 455p.
DB 13 8a Christelle Rudin 562,11a Hannah Hayes 472p.
HR 10 6a Måns Gehrke 645p (23),7a Oscar Riberg 645p (20), 9a Kevin Johnsson 567p.
HR 13 1a Viktor Gehrke 670,7a Axel Manusson 609p, 13e Filip Eriksson 365p.
HR 16 1a Marcus Lagneholt 620p,5a Klas Toresson 582p,8a Daniel Byhlin 554p
DR 16 5a Emma Sigurd 548p.
HC 16 2a Marcus Svensson 653p







se hela resultatlistan på arrangörens hemsida http://www.bagskytteveckan2013.se/index.php?page=resultat

Ett stort grattis till alla framgångar under detta JSM


2 brons till Järnvägenv vid Senior SM Tavla dag 1 - 2013-07-19 21:35:42 av Anders Fredriksson

Vid fredagens Senior SM i tavla blev det 2 brons till Järnvägens BF

Brons till Mia Lilja i HaDC 21
Brons till R21 laget med Daniel Byhlin, Klas Toresson och Marcus Lagneholt.





Resultat efter kvalet individuellt.

HR 60. 9a Leif Hermansson 503p.
HC 60. 5a Gunnar Persson 522p.
DC 60. 3a Eva Godlund 561p. 4a Siv Hermansson 421p.
DC 21. 11a Mia Lilja 605p
HC 21. 29a Emil Arnesson 632p.32a Marcus Svensson 627p.
HLB 21. 13e Hans-Åke Fohrs 437p.14e Thomas Hermansson 416p
HR 21. 14e Daniel Byhlin 575p. 17e Marcus Lagneholt 567p. 20e Klas Toresson 565p. 35a Roine Magnusson 513p. 42a Anders Fredriksson 467p.
DR 21. 13e Catharina Hermansson 380p.







I morgon lördag är det dags för JSM Tavla och seniorerna får vila tills på söndag. Vi önskar juniorerna lycka till och hoppas på nya framgångar.


8 Medaljer till Järnvägen på JSM Jakt dag 2 - 2013-07-18 22:46:18 av Anders Fredriksson

8 Medaljer till Järnvägen vid JSM Jakt i Söderköping den 18/7

Guld till Oscar Soth HB 10
Guld till Christelle Rudin DB 13
Guld till Viktor Gehrke HR 13
Guld till R 16 laget med Klas,Daniel och Emma.
Silver till R 13 laget med Viktor,Axel och Filip
Brons till Klas Toresson HR 16
Brons till Oscar Riberg HR 10
Brons till B 13 laget med Christelle,Hannah och Mattias.


Järnvägens Skyttar vid JSM Jakt dag 2

Resultat
HR 10 3a Oscar Riberg 565p, 5a. Måns Gehrke 540p
HB 10 1a Oscar Soth 550p
HR 13 1a Viktor Gehrke 585p, 4a Axel Magnusson 550p, 12 Filip Eriksson 390p
HB 13 11a Mattias Lindberg 390p
DR 16 9a Emma Sigurd 460p
HR 16 3a Klas Toresson 535p, 6a Daniel Byhlin 485p
DB 13 1a Christelle Rudin 515, 8a Hannah Hayes 430p









Grattis till bra resultat

Ett stort tack till alla föräldrar och ledare som var med och bidrog till denna framgång.

Under fredagen har juniorerna en vilodag. men då skjuter seniorerna sitt SM kval samt lagtävlingen.
Järnvägens BF har då den största truppen av alla föreningar på plats, med 15 skyttar och 3 lag.





SM veckan dag 2 - Jakt - 2013-07-18 14:29:08 av Emil Arnesson

Dagens tävling i SM veckan tar plats i Söderköping. Det är juniorerna som gör upp om vem som blir svensk mästare i Jakt.

Det är varm och soligt med några vindbyar som kommer och går.



Deltidsresultat

DB 13
3a 255p, Christelle
6a 220p, Hanna

HB13
7a 220p, Mattias

HB10
1a 295p, Oscar S

R10
3a 285p, Oskar R
5a 255p, Måns

HR13
1a 295p, Viktor
2a 285p, Axel
12e 190p, Filip

HR16
1a 285p, Klas
5a 250p, Daniel

DR16
5a 240p, Emma

Finns många medaljer inom sikte för våra skyttar!



Fem medaljer till Järnvägens BF vid JSM Fält - 2013-07-17 21:50:15 av Anders Fredriksson

Fem medaljer till Järnvägens BF vid första dagens JSM Fält i Finspång.


Järnvägens alla skyttar på JSM Fält

Guld till Oscar Soth HB 10
Guld till R 16 laget med Emma,Klas och Daniel
Silver till R 13 laget med Filip,Viktor och Axel
Brons till Viktor Gehrke HR 13
Brons till Klas Toresson HR 16


Järnvägens medaljörer dag 1

Resultat
HB10
1a Oscar Soth 319p
HR10
4a Oscar Riberg 324p
6a Måns Gehrke 293p

HR13
3a Viktor Gehrke 333p
7a Axel Magnusson 307p
12a Filip Eriksson 212p

Lag HR13 2:a Viktor, Axel och Filip

DB13
4a Christelle Rudin 240p
10a Hannah Hayes 188p

HB13
10a Mattias Lindberg 184p

Lag B13 4:a Christelle, Hannah och Mattias

HR 16
3a Klas Toresson 290p
5a Daniel Byhlin 251p

DR16
8a Emma Sigurd 187p

Lag R16 1:a Klas, Daniel och Emma

se hela resultatlistan på arrangörens hemsida http://www.bagskytteveckan2013.se/index.php?page=resultat

Ett stort grattis till framgångarna och ett stort tack till alla ledare och föräldrar som var med och stöttade skyttarna till dessa framgångar.











I morgon ser vi fram mot JSM Jakt i Söderköping.



Personbästa av Marcus i Rumänien - 2013-07-17 17:40:56 av Anders Fredriksson

Marcus sköt personbästa på alla svstånd i Rumänien.
70m 304. 60m 297. 50m 299. 30m 339 totalt 1239
Grattis till bra resultat



Marcus sköt matcher under kvällen där han van första matchen med 6-4 mot en kille från Estland. I andra matchen mötte Marcus en kille från Slovakien där han förlorade med 3-7

Marcus placerade sig på 25 plats i EJC 2 i Rumänien.

Nu återstår lagfinalerna som vi har att se fram emot




SM veckan dag 1 -FÄLT - 2013-07-17 13:32:24 av Emil Arnesson

Deltidsresultat från JSM i fält


HR10
4a, 154p Oscar R
5a, 139p Måns

HR13
2a, 180p Viktor
8e, 158p Axel
10e, 117p Filip

HR 16
2a,145p Klas
6e, 116p Daniel

DR16
8e, 99p Emma

HB10
1a, 151p Oscar S

DB13
4e, 121p Christelle
9e, 103p Hannah

HB13
10e, 80p Mattias

Nu har vi alla laddat upp med mat och vatten, snart kör vi igång andra varvet. Det är mycket varmt idag och arrangören har gjort två riktigt utmanande banor.



«« Första« Föregående123456789101112131415Nästa »Sista »»