Järnvägens Bågskytteförening
Välkommen till Järnvägens Bågskytteförening!

Måndagen den 30e april är det ingen ordinarie träning, då det är Valborg.

Inbjudan till RC-Pilen och Hallsbergsträffen 2018 finns att ladda ner som pdf här!

Startlista för RC-pilen hittar ni på IANSEO
Startlista för Hallsbergsträffen hittar ni på IANSEO



Träningstider

Måndag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.
19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Tisdag
09:00 - 12:00 Pensionärsgruppen träffas, alla åldrar är välkomna att skjuta.

Onsdag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.

19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Torsdag
18:00 - 20:00 Träning med egen utrustning.

Skjuthallen städas måndagar mellan 15:00-16:00, den som vill hjälpa till att städa är självklart välkommen. När städningen är klar finns möjlighet för etablerade skyttar att träna 18m/12m fram till dess att ordinarie träning börjar klockan 17:30.

Det är dags att betala medlemsavgiften för 2018, blankett för detta finnes här!

Senaste nyheterna

  Resultatlista Aprilpilen - 2018-04-22 12:32:07
  Para Läger - 2018-04-18 20:26:15
  Aprilpilen - 2018-04-17 20:52:18
  Företagsskytte - 2018-04-17 20:51:11
  Årets Eldsjälar - 2018-04-16 19:43:58
  Mässbyget slutfört - 2018-04-16 19:40:38
  Arbetskväll - 2018-04-15 18:18:21

Svenskt Rekord av Marcus lindberg i Timrå - 2014-06-14 18:06:48 av Anders Fredriksson

Vid dagens Timråträffen så blev det bra resultat av alla Järnvägare.



Marcus Lindberg HR 16 höjde sitt egna Svenska Rekord med 18 poäng till 663p på 60m. Grattis Marcus

Marcus Svensson HCE höjde sitt personbästa till 676p Grattis Marcus.

Tindra Munter DC 13 sköt nytt personbästa och fick ihop 632p. Grattis Tindra.

Hans-Åke Fohrs HLB som dagen innan sköt Burken Open var bara 9 poäng från personbästa och fick ihop 531p, Grattis Honta

Nu är det bara att ladda inför morgondagens tävling på Alnön
Lycka till





Resultat Burken Open - 2014-06-14 11:18:04 av Jeanette Lindberg

Hans-Åke Fohrs slutade på en 2:a plats i Burken Open. Honta låg 1:a efter första 1440 - ronden men i omgång 2 segrade Lennart "Burken" Carlsson.
Honta sköt ihop (627 + 498) totalt 1125 poäng. Grattis till andra placeringen!



Uppvaktning av SM medaljörer - 2014-06-12 20:23:15 av Anders Fredriksson

Hallsbergs Kommun uppvaktar 2013 års SM medaljörer
Detta sker på måndagen den 16 juni. Med start kl.16.30 i Bergööska Huset (Valvet) där det bjuds på smörgåstårta och presentation av de olika medaljörerna.
Sedan blir det uppvaktning i Alléskolans matsal med start kl.18.30.

Från Järnvägens BF är det 20 skyttar som tagit en eller flera SM medaljer.

Klas Toresson 12 medaljer, 1st JSM Guld, 1st JSM Silver, 2st JSM Brons, 1st SM Lag Guld, 3st JSM Lag Guld, 1st SM Lag Silver, 2st SM Lag Brons, 1st JSM Lag Brons.
Viktor Gehrke 8 medaljer, 1st NUM Guld, 1st JSM Guld, 2st JSM Brons, 4st JSM Lag Silver.
Christelle Rudin 6 medaljer, 1st NUM Brons, 1st NUM Lag Silver, 2st JSM Guld, 1st JSM Lag Silver, 1st JSM Lag Brons.
Oscar Soth 6 medaljer. 5st SM Guld, 1st JSM Lag Silver.
Axel Magnusson 5 medaljer, 1st NUM Lag Silver, 4st JSM Lag Silver.
Daniel Byhlin 5 medaljer, 3st JSM Lag Guld, 2st SM Lag Brons.
Marcus Lindberg 4st Medaljer, 1st SM Lag Guld, 1st JSM Silver, 1st SM Lag Brons, 1st JSM Lag Brons
Måns Gehrke 3 medaljer, 1st JSM Guld, 1st JSM Brons, 1st JSM Lag Silver
Marcus Svensson 3 medaljer, 1st NUM Lag Guld, 1st NUM Brons, 1st JSM Silver.
Roine Magnusson 3 medaljer, 1st SM Lag Guld, 1st SM Lag Silver, 1st SM Lag Brons.
Emma Sigurd 3 medaljer, 2st JSM Lag Guld, 1st SM Lag Brons.
Filip Eriksson 3 medaljer, 3st JSM Lag Silver.
Marcus Lagneholt 3 medaljer, 1st JSM Lag Guld, 1st SM Lag Brons, 1st JSM Lag Brons.
Hannah Hayes 3 medaljer, 1st NUM Lag Guld, 1st JSM Lag Silver, 1st JSM Lag Brons.
Eva Godlund 2 medaljer, 1st SM Guld, 1st SM Brons
Anders Fredriksson 2 medaljer, 1st SM Lag Silver, 1st SM Lag Brons.
Oscar Riberg 1 medaljer, 1st JSM Brons.
Mia Lilja 1 medalj, 1st SM Brons
Tindra Munter 1 medalj, 1st JSM Brons.
Mattias Lindberg 1st medalj, 1st JSM Lag Brons.

Grattis till framgångarna 2013

Hoppas att alla kan komma med så kort varsel.

OBS! Vi använder skjuttröja vid uppvaktningen







Sigrid Johansson minne i Stockholm - 2014-06-12 11:56:23 av Jeanette Lindberg

Vi önskar också Per Andersson lycka till som skall skjuta Sigrid Johansson minne i Stockholm på söndag den 15/6,
WA 70/50 m samt finaler.


Tävlingar runt Sundsvall - 2014-06-12 11:45:37 av Jeanette Lindberg

JBF önskar Hans-Åke "Honta" Fohrs lycka till när han skjuter Burken Open i Sundvall i morgon fredag.
Det är en dubbel WA 1440 tävling för alla med valfri pilbåge. Alla mot alla dvs det är en enda klass.

På lördag tävlar Honta, Tindra Munter, Marcus Lindberg och Marcus Svensson i Timrå. Där skjuter de Timråträffen. En Fita 70/50 m med finaler.

Och på söndag skjuter de Alnöpilen som arrangeras av IF Karlsvik. Det är också en Fita 70/50 m med finaler.

Vi önskar Er lycka till och hoppas ni får en kul och trevlig helg i Sundsvall med omnejd!


Alléskolans ledning på besök - 2014-06-10 21:32:50 av Anders Fredriksson

Torsdagen den 12 juni kl.12.00-13.30 är Alléskolans ledning på besök vid vår anläggning i Tomta.

Under besöket kommer dom ha ett möte i vår anläggning, man kommer även att prova bågskytte.

Under detta besök kan man bara använda utomhusbanan och skogsbanan.


KORREN omg 3 - 2014-06-10 13:50:41 av Jeanette Lindberg

Även denna vecka går det bra att skjuta "Korren" både onsdag och torsdag kväll.


Recurve Landslagsläger i Tomta - 2014-06-05 16:48:17 av Anders Fredriksson

Recurve landslagsläger i Tomta.

Denna helg med start fredagen 6 juni kl.13.00 och avslut söndag den 8 juni ca kl.14.00 är det återigen dags för ett landslagsläger i Tomta. Denna gång är det recurve skyttarnas tur.

Totalt är det 17 skyttar som kommer på detta läger och från Järnvägens BF är Marcus Lindberg, Klas Toresson och Per Andersson uttagna.
Grattis till uttagningen.



Programmet för helgen ser ut på följande sätt

Fredag 6 juni,
13.00 – 13.15 Genomgång av lägret
13.30 – 17.30 Skjutpass
18.00 Middag
18.30 - 20.30 Mentalträning.
Lördag 7 juni,
08.00 Frukost
09.00 – 10.30 Genomgång av dagen och teoripass, Gullimar Åkerlund
10.30 Skjutpass
12.30 Lunch
14.00 – 17.00 70 meter/36 pilar + Individuella finaler
18.00 Middag
19.00 – 20.30 Teori
Söndag 8 juni,
08.00 Frukost
09.00 Skjutpass, lagfinaler
13.00 Lunch
13.30 – 14.00 Genomgång av dagarna och avslut

Det kommer att gå att träna på tavelplanen under denna helg om man samråder med någon utav tränarna.

Skogsbanan är öppen under hela helgen.

Är man nyfiken att titta så går det bra under hela helgen




Korren - 2014-06-04 08:33:31 av Jeanette Lindberg

Denna vecka går det bra att skjuta "Korren" både onsdag och torsdag kväll.


Arbetsdag - 2014-06-02 20:38:52 av Anders Fredriksson

Torsdagen den 5 juni är det arbetsdag.
Vi kommer då att städa skjuthallen och ställa iordning inför helgens landslagsläger.

Vi börjar kl.17.30
Hoppas vi ses


måns klass på besök - 2014-06-02 10:51:34 av Fredrik Rudin



Det var full fart på banan.
När måns klass var och hälsade på.


Fältkorren - 2014-05-30 07:26:48 av Fredrik Rudin

Hej alla skyttar jag saknar resultat .Det skulle vara kul om vi kunde få in kompletta lag i alla skjutstilar som det ser ut nu så saknas det en skytt i varje lag .Så passa på nu när vädret är fint .Så ta chansen att ta en plats i ett lag .Resultaten mailar/smsar eller ringer du in till mig på 0768017537 eller fred65@live.se
Så ut å ha skoj / Fredrik


Recurve Landslagsläger i Tomta - 2014-05-29 22:52:32 av Anders Fredriksson

Den 6-8 Juni har Svenska Bågskytteförbundet förlagt ett Recurve Landslagsläger vid vår anläggning i Tomta.

Från Järnvägens BF har Marcus Lindberg, Klas Toresson och Per Andersson blivit uttagna.

Grattis till uttagningen

Under detta läger kommer Jeanette Lindberg vara ansvarig för att alla blir mätta och belåtna.

Anders Fredriksson kommer att vara med som ledare.

Järnvägens BF hoppas att det blir en kul och lärorik helg och att alla gäster kommer att trivas på vår anläggning.


Resultat sommarserien omg 4 - 2014-05-29 20:51:51 av Jeanette Lindberg

Resultat från sommarserien omg 4 som sköts i kallt (10 grader varmt) och blåsigt väder.

HB10 Oscar Soth, 557 poäng
HB10 Erik Riberg, 512 poäng
HB10 Viktor Granlund, 424 poäng
HR10 Måns Gehrke, 556 poäng
DB13 Christelle Rudin, 445 poäng
HR13 Viktor Gehrke, 556 poäng
HR13 Oscar Riberg, 549 poäng
HR16 Klas Toresson, 529 poäng
HR16 Marcus Lindberg, 527 poäng
HCE Marcus Svensson, 572 poäng
HLBE Hans-Åke Fohrs, 468 poäng
DC60 Eva Godlund, 494 poäng
DR60 Ingrid Palmqvist, 334 poäng
HC60 Hans Palmqvist, 518 poäng
HC60 Gunnar Persson, 508 poäng
HC60 Gunnar Björkegren, 423 poäng



NUM 2014 i Norge - 2014-05-27 09:26:19 av Anders Fredriksson

Nu är det hög tid att anmäla sig till sommarens NUM i Norge.
senast på onsdag den 28 maj bör du skriva upp dug på tavlan i Tomta om du vill vara med.
NUM är för 13 och 16 klassen
NUM är den 5-8 juli
Frågor besvaras av Fredrik Rudin.



«« Första« Föregående123456789101112131415Nästa »Sista »»