Järnvägens Bågskytteförening
Välkommen till Järnvägens Bågskytteförening!

Inbjudan till årsmöte för 2018 finns att ladda ner som pdf här!

Träningstider

Måndag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.
19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Tisdag
09:00 - 12:00 Pensionärsgruppen träffas, alla åldrar är välkomna att skjuta.

Onsdag
17:30 - 19:00 Nybörjarträning.

19:00 - 20:30 Träning med egen utrustning.

Torsdag
18:00 - 20:00 Träning med egen utrustning.

Skjuthallen städas måndagar mellan 15:00-16:00, den som vill hjälpa till att städa är självklart välkommen. När städningen är klar finns möjlighet för etablerade skyttar att träna 18m/12m fram till dess att ordinarie träning börjar klockan 17:30.

Det är dags att betala medlemsavgiften för 2018, blankett för detta finnes här!

Senaste nyheterna

  Medlemsavgiften 2018 - 2018-01-21 21:04:06
  Värmlandsserien 2017-2018 - 2018-01-20 21:48:03
  Resultat Valonträffen i Finspång - 2018-01-20 15:23:10
  Vallonträffen - 2018-01-19 21:51:02
  företagsskytte - 2018-01-17 11:33:41
  Medlemsmöte - 2018-01-13 18:28:13
  Nu börjar vi träna som vanligt igen - 2018-01-07 09:48:15

Starlista Septemberträffen - 2014-09-05 15:00:09 av Anders Fredriksson

Nu kan man se startlistan för Septemberträffen längst upp på vår hemsida
välkomna


Juniorlandslagsläger i Tomta - 2014-09-05 14:58:12 av Anders Fredriksson

Denna helg har vi besök av juniorlandslaget.
lägret pågår just nu och slutar söndag efter lunch.



vill man träna lite så går det bra efter kl.18 i kväll då det är teori i lokalen.



Anmälda till helgens tävlingar. - 2014-09-03 20:50:20 av Therese Persson

Septeberträffen 6/9
Amanda Väyrynen Sundsvall/Ortvikens BK DR13 40/122
Anders Malm BS Kil HCE 50/80
Andreas Skalberg IF Karlsvik HRE 70/122
Anna Johansson Grimslövs AIF DR16 60/122
Anna Åberg Älvenäs BK Motion 20 M DR 21 20/122
Axel Magnusson Järnvägens BF HR16 60/122
Björn Jansson Stallarholmens BK HRE 70/122
Christelle Rudin Järnvägens BF DB 16 40/122
Cicci Blomberg Mjölby BS  DRE 70/122
Dennis Ståhlkrantz Huskvarna BK HRE 70/122
Ellinor Lindkvist Nykvarns BK DR13 40/122
Endrina Shabani Helsingborgs BK DCE 50/80
Erik Riberg Järnvägens BF HB10 20/122
Erika Jangnäs Luleå BS DRE 70/122
Eva Godlund Järnvägens BF DCE 50/80
Fredrik Larsson Linköpings SKF HBE 50/122
Fredrik Svensson Uddevalla BK HRE 70/122
Gonzalo Irigoyen Stockholms BK HRE 70/122
Hampus Borgström Hellsingborgs BK HCE 50/80
Hans-Åke Fohrs Järnvägens BF HLBE 40/122
Helen forsberg Luleå BS DC16 50/80
Henrik Eriksson Karlstads BK HRE 70/122
Hugo Bergvall Järnvägens BF HB10 20/122
Isak Carlsson Nora BSK HC16 50/80
Jesper Fredriksson BK Gripen HRE 70/122
Johanna Gullroos IF Karlsvik DR16 60/122
Jonatan Fredriksson Luleå BS HC16 50/80
Kevin Ward Karlstads BK HBE 50/122
Klas Toresson Järnvägens BF HRE 70/122
Mac Aräng Willners Nykvarns BK HR16 60/122
Marcus Lagneholt Järnvägens BF HC16 50/80
Marcus Lindberg Järnvägens BF HRE 70/122
Maria Eriksson Järnvägens BF DB Motion 20/122
Mathias Andersson Nykvarns BK HCE 50/80
Mattias Käck Järnvägens BF HR13 40/122
Mikael Danielsson Linköpings SKF HRE 70/122
My Grufman Järnvägens BF DR motion 20/122
My Spector Karlstads BK DB10 20/122
Måns Gehrke Järnvägens BF HR10 20/122
Ola Apelkvist Katrineholms BK HBE 50/122
Oscar Riberg Järnvägens BF HR13 40/122
Oscar Soth Järnvägens BF HB10 20/122
Oscar Spång Iggesund BK HRE 70/122
Patrik Olsson Katrineholms BK HBE 50/122
Per Andersson Järnvägens BF HRE 70/122
Reino Lehtonen Linköpings SKF HR60 50/122
Robin Hedenvang Trelleborgs BK HCE 50/80
Roger Andersson Finspångs BSK HRE 70/122
Samuel Skoglund Nora BSK HR13 40/122
Sofie Ståhlkrantz Huskvarna BK DCE 50/80
Stefan Nilsson IF Karlsvik HRE 70/122
Tilda Österlund Sundsvall/Ortvikens BK DR13 40/122
Tindra Munter Järnvägens BF DC13 30/80
Tony Dahlberg Finspångs BSK HRE 70/122
Viktor Gehrke Järnvägens BF HR13 40/122


DM i Tavla 7/970/122
Anders Fredriksson Järnvägens BF HRE 70/122
Anders Hermansson Järnvägens BF HLE 40/122
Anders Malm BS Kil HCE 50/80
Andreas Skalberg IF Karlsvik HRE 70/122
Anna Johansson Grimslövs AIF DR 16 60/122
Annica Soth Järnvägens BF Motion DB 30/122
Axel Magnusson Järnvägens BF HR16 60/122
Birgitta Lundgren BS Kil DR60 50/122
Björn Jansson Stallarholmens BK HRE 70/122
Christelle Rudin Järnvägens BF DB13 30/122
Eddie Andersson Älvenäs BK HC60 40/80
Emelie Lundbom Järnvägens BF DB10 20/122
Erik Lundbom Järnvägens BF HB10 20/122
Erik Riberg Järnvägens BF HB10 20/122
Eva Godlund Järnvägens BF DC60 40/80
Gunnar Persson Karlstads BK HLE 40/122
Hans Palmqvist Järnvägens BF HC60 40/80
Hans-Åke Fohrs Järnvägens BF HLE 40/122
Henrik Eriksson Karlstads BK HRE 70/122
Hugo Bergvall Järnvägens BF HB10 20/122
Ida Persson Kristinehamns BK DR 13 40/122
Ingrid Palmqvist Järnvägens BF DR60 50/122
Jessica Larsson Nora BSK DBE 50/122
Joel Jonsson Arboga BK HC60 40/80
Kevin Ward Karlstads BK HBE 50/122
Klas Toresson Järnvägens BF HRE 70/122
Leif Hermansson Järnvägens BF HR60 50/122
Marcus Lindberg Järnvägens BF HRE 70/122
Maria Eriksson Järnvägens BF DB motion 20/122
Martin Zubcic Arboga BK HR60 50/122
Mathias Käck Järnvägens BF HR13 40/122
My Gruffman Järnvägens BF DR motion 20/122
My Spector Karlstads BK DB10 20/122
Måns Gehrke Järnvägens BF HR10 20/122
Olof Nilsson Kristinehamns BK HRE 70/122
Oscar Riberg Järnvägens BF HR13 40/122
Oscar Soth Järnvägens BF HB10 20/122
Pehr Emanuelzon Nora BSK HCE 50/80
Per Andersson Järnvägens BF HRE 70/122
Samuel Skoglund Nora BSK HR13 40/122
Sebastian Weststrand Kristinehamns BK HC16 50/80
Stefan Nilsson IF Karlsvik HRE 70/122
Tindra Munter Järnvägens BF DC13 30/80
Ulf Jansson Kristinehamns BK HR60 50/122
Viktor Gehrke Järnvägens BF HR13 40/122
Wilma Schwenk Kristinehamns BK DC13 30/80
Ylva Lundbom Järnvägens BF Motion DB 30/122


DM i Jakt&Fält 7/9
Anders Fredriksson Järnvägens BF HRE
Annica Soth Järnvägens BF DBE
Axel Magnusson Järnvägens BF HR16
Birgitta Lundgren BS Kil DR60
Björn Jansson Stallarholmens BK HRE
Catharina Hermansson Karlstads BK DRE
Christelle Rudin Järnvägens BF DB13
Eddie Andersson Älvenäs BK HC60
Emelie Lundbom Järnvägens BF DB10
Erik Lundbom Järnvägens BF HB10
Erik Riberg Järnvägens BF HB10
Gunnar Björkegren Järnvägens BF HC60
Gunnar Persson Karlstads BK HLE
Hans-Åke Fohrs Järnvägens BF HLE
Henrik Eriksson Karlstads BK HRE
Hugo Bergvall Järnvägens BF HB10
Jessica Larsson Nora BSK DBE
Joel Jonsson Arboga BK HC60
Kevin Ward Karlstads BK HBE
Martin Zubcic Arboga BK HF60
Mathias Käck Järnvägens BF HR13
My Spector Karlstads BK DB10
Måns Gehrke Järnvägens BF HR10
Oscar Riberg Järnvägens BF HR13
Oscar Soth Järnvägens BF HB10
Samuel Skoglund Nora BSK HR13
Sebastian Weststrand Kristinehamns BK HC 16
Stefan Johansson Arboga BK HRE
Tindra Munter Järnvägens BF DC13
Viktor Gehrke Järnvägens BF HR13

Välkomna till Hallsberg!


GULD till Järnvägens Recurve elitlag vid Jakt SM i Edsbyn - 2014-08-31 16:00:54 av Anders Fredriksson

Järnvägens Recurve elitlag med Klas Toresson. Anders Fredriksson och Marcus Lindberg tog lag guld vid jakt SM i Edsbyn



RE Lag 1a. Järnvägens BF 2895p. 2a Lindome BK 2790p

HRE
1a Björn Jansson Stallarholmen 1085p
7a Klas Toresson 980p
8a Anders Fredriksson 970p
9a Marcus Lindberg 945p




Resultat dag 1 Jakt SM i Edsbyn - 2014-08-30 17:44:13 av Anders Fredriksson

Resultat dag 1 Jakt SM i Edsbyn
HRE
7a Klas Toresson 495p
8a Marcus Lindberg 480p
9a Anders Fredriksson 475p



Järnvägens Lag leder med 85p över Lindome BK
I morgon väntar ytterligare 30 mål och allt kan hända.

Dagens banor har varit kanonbra och vi har haft en kul dag i skogen.




Jakt SM i Edsbyn - 2014-08-29 19:04:41 av Jeanette Lindberg

I helg är det Jakt SM i Edsbyn, 2 dagar x 30 mål per dag. Från Järnvägens BF deltar Anders Fredriksson, Klas Toresson och Marcus Lindberg. Alla tre skjuter i HRE.
JBF önskar skyttarna lycka till och hoppas de får ett par trevliga dagar i Edsbyn.


Lokalen bokad på lördag. - 2014-08-27 21:57:45 av Therese Persson

På lördag den 30/8 kl 13-22 är lokalen bokad.
Det går bra att skjuta utomhus.


NUM Infomöte - 2014-08-27 19:55:01 av Anders Fredriksson

Måndagen den 8 September kl.19.15 har vi uppstartsmöte om NUM (Nordiska Ungdomsmästerskapet)

Alla är välkomna att vara med och lyssna och komma med idéer.
Hoppas vi ses


Medlemsmöte och arbetsdagar - 2014-08-24 21:58:36 av Anders Fredriksson

Onsdagen den 27 augusti ca kl.19.00 har vi medlemsmöte. vi kommer då gå i genom vad som beslutades på tisdagens styrelsemöte, vi kommer att dela ut plaketter för sommarens juniorkorre och även äta upp godiset vi fick som bästa klubb vid JSM. vi kommer att diskutera medlemmarnas frågor mm.

Torsdagen den 28 augusti har vi arbetsdag inför tävlingshelgen, med start kl,17.00. vi kommer då att fortsätta laga buttar, fjädra pilar, limma jakt & fälttapeter, laga luftmadrasser mm.

Vi kommer även att ha arbetsdagar måndagen den 1 september och torsdagen den 4 september.

Hoppas vi ses


Tävlingshelgen den 6-7 september - 2014-08-23 07:44:18 av Anders Fredriksson

Nu börjar anmälningarna komma in till Septemberträffen och DM den 6-7 september.

Septemberträffen är en 70/50m rond med finaler och DM skjuts med Tavla på förmiddagen och Jakt & Fält på eftermiddagen.

Se inbjudan till båda tävlingarna längst upp på hemsidan

alla är välkomna!


Första lektionen för NIU eleverna - 2014-08-22 08:22:55 av Anders Fredriksson

I dag började de första eleverna på bågskytte NIU .
Ett sammarbete mellan Järnvägens BF pch Alléskolan i Hallsberg.



Eleverna som valt NIU är Anna Johansson från Grimslöv och Tintin Munter från Kumla (Järnvägens BF)

Vi hoppas att ungdomarna får tre bra och utvecklande år på denna utbildning
välkomna till Hallsberg.


Anläggningen bokad på söndag eftermiddag - 2014-08-22 06:51:58 av Anders Fredriksson

Söndagen den 24 augusti är anläggningen bokad från kl.14.30-18.00.

Under den tiden går det bara att träna på skogsbanan.


Arbetsdag igen - 2014-08-20 18:46:44 av Anders Fredriksson

Torsdagen den 21Augusti kör vi ytterligare en arbetsdag från kl. 17.00

hoppas vi ses


Arbetsdag - 2014-08-18 22:15:30 av Anders Fredriksson

Arbetsdag
Onsdagen den 20 augusti från kl.17.30
Vi kommer då att jobba med att laga buttar, limma jakt o fälttapeter, laga pilar, laga luftmadrasser och mycket mer inför vår tävlingshelg.

Hoppas vi ses



final matcher. - 2014-08-17 12:48:45 av Therese Persson

Eva vann guld med en poäng över Siv. Det var en väldigt jämn match.

Klas skjuter brons match. 6-4
klas kom på fjärde plats.

Grattis till placeringarna.



«« Första« Föregående123456789101112131415Nästa »Sista »»